reklamı kapat

POPÜLER

Uzun pozlamayla tek bir karede ölümsüzleşen binlerce ateş böceği [Galeri]

04 Ekim 2016

Gerçek hayatta ateş böceklerinin yarattığı etkiyi sadece bir anlığına görebiliyoruz. Ancak Kei Nomiyama‘nın çektiği fotoğrafla binlerce ateş böceğinin dansı ölümsüzleşti.

Kei Nomiyama, Japonya‘daki dört büyük adadan biri olan Shikoku‘da yaşıyor. Buradaki ormanlar ateş böceklerine ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor. Doğaya düşkün olan Nomiyama da yaşadığı adanın ateş böceği zenginliğini kayıt altına almaya karar veriyor ve onlara dair detayları tam sekiz yıldır takip ediyor. Çevre bilimi üzerine uzmanlaşan profesör kendisini “Doğayı korumak için bilim adamı oldum. Ayrıca doğayı fotoğrafla kayıt altına almaya da ilgi duyuyorum.” sözleriyle özetliyor.

Ateş böcekleri Japonya’da özellikle yağmur dönemi olan mayıs ve haziran aylarında çoğalıyor. Kısa bir hayatı olan bu canlıların yetişkinlik dönemi iki hafta sürüyor. Nomiyama da bu kısa zaman dilimini değerlendiriyor ve ormanda fotoğraflanmaya en uygun alanları arıyor. İdeal noktayı bulduğu zaman da makinelerini uzun pozlamaya ayarlıyor. Bunun için Canon EOS 5D Mark III ve Sony Alpha a7R II gibi makineler kullanıyor. 30 dakika süren fotoğraf çekimi ardından elde ettiği görüntüleri dijital ortamda bir araya getiriyor. Elde ettiği fotoğrafta binlerce ateş böceği aynı anda görülüyor.

YORUMLAR