reklamı kapat

POPÜLER

iOS’te keşfedilen hata iPhone’ların hızlanmasını sağlıyor

iPhone’lar stabil işletim sistemleri sayesinde başarılı bir performans sunuyor ve uzun yıllar geçmeden de kolay kolay yavaşlamıyor. Ancak uygulama açılış ve kapanışında kullanılan yakınlaşma ve uzaklaşma animasyonları az da olsa zaman kaybına neden olabiliyor. Erişilebilirlik menüsü altında yer alan “Hareketi azalt” seçeneğiyle animasyonlar biraz azalsa da tamamen kaldırılamıyor. iOS’te bulunan yeni bir hata ise animasyonları tamamen kaldırmayı mümkün hale getiriyor.

Söz konusu hata kullanıldığında cihazda yalnızca menüler arasında geçiş efekti kalıyor ve geri kalan tüm animasyonlar kaldırılıyor. Dolayısıyla uygulama ikonuna dokunulduğunda direkt olarak uygulama açılıyor. Home tuşuna basıldığında ise direkt olarak ana menü görüntüleniyor. Böylece cihaz çok daha hızlı bir kullanım sunuyor. En son sürüm iPhone’larda bile yer alan hata, telefon yeniden başlatıldığında kayboluyor ve animasyonlar eski haline dönüyor. Hatadan faydalanabilmeniz için yapmanız gerekenler şu şekilde:

1- İlk olarak Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik menüsüne ulaşarak Assistive Touch seçeneğini aktif hale getirin.
2- Ana menüye geri dönün ve ekrandaki Assistive Touch butonunu ekranın en alttaki sağ veya sol köşesine çekin. Bunu yaparken butonun tam olarak köşede olduğuna dikkat edin.
3- Spotlight aramasını açın ve Assistive Touch butonunun tam olarak klavyenin üstüne gelip gelmediğini kontrol edin. Birkaç kez Spotlight aramasını kapatıp açın. Açık aktif hale geldiğinde animasyonların kapandığını farkedeceksiniz.
4-Spotlight aramasından çıkın ve uygulamaları açmayı deneyin. Eğer uygulamalar anında açılıyor ve yakınlaşma animasyonu devreye girmiyorsa açığı başarıyla uyguladınız demektir. Eğer halen animasyonlar kullanılıyorsa 3. aşamadaki Spotlight’taki işlemi birkaç kez daha tekrarlayın.