reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp ve Instagram’ı kilitleyen kritik açık telefonu da etkiliyor

Ağırlıklı olarak WhatsApp ve Instagram‘ı etkileyen yeni bir açık bulundu. Mesaj aracılığıyla suistimal edilen açık, uygulamanın kilitlenmesine sebep oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Reddit kullanıcısı tarafından keşfedilen yeni Android açığı, WhatsApp ve Instagram başta olmak üzere pek çok uygulamayı etkiliyor gibi görünüyor. Söz konusu açığın iOS’te pek etkili olmadığını belirten kullanıcı, hazırlanan özel bir mesajla uygulamanın kilitlenmesini sağlayabiliyor. Hatırlarsanız geçmişte de benzer bir sıkıntıyı iOS kullanıcıları yaşamıştı. Hindistan’da konuşulan Telugu diline ait spesifik bir karakterin SMS yoluyla hatta Twitter üzerinden görünmesi dahi iPhone kullanıcılarının telefonlarını kilitlemeye yetiyordu. Android açığı da buna benzer ancak detaylarda farklılaşan bir açık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hazırlanan özel mesajlarla telefon kilitleniyor

Özellike orta ve düşük segment cihazların etkilendiği belirtilen bu açıkta gönderilen mesajda bir merak unsuru yaratılıyor. “Devamını oku” seçeneğine tıkladığınızda ise uygulama kilitleniyor. Daha ileri vakalarda tüm telefonun kilitlenebileceği de belirtiliyor. Söz konusu Android açığının kapatılması içinse nasıl bir adım atılacağı merak konusu. Özellikle şirketlerin güncellemeleri ayrı ayrı gönderdiği düşünülünce… Bu noktada kullanıcıların gelen mesajlara karşı dikkatli olmasında fayda var. Çünkü Reddit’teki kullanıcı kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturabileceğini söylüyor. Yani tek bir formatta değil, birden fazla formatta yanıltıcı şekilde karşınıza çıkabilecek bir hata olduğunun altını çizelim.