reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp Telegram

WhatsApp ve Telegram içerisinde bulunan büyük güvenlik açığı [Video]

Dünyanın en çok anlık mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp ve Telegram içerisinde gerçekten çok büyük bir güvenlik açığı bulundu.

WhatsApp ve Telegram, her ay 1.5 milyardan fazla insan tarafından aktif olarak kullanılıyor. Anlık mesajlaşma denildiği zaman akla gelen ilk uygulamalardan olan bu ikili, görüşmelerinizi ya da dosyalarınızı uçtan uca şifreliyor. Yani sizin gönderdiğiniz bir mesaj ya da fotoğrafa yoldayken kimse kesinlikle ulaşamıyor. Bu gerçekten çok büyük bir güvenlik artışı getiriyor. Ancak bu uçtan uca şifreleme mesajınız ya da örneğin fotoğraf dosyanız karşı cihaza gittiği zaman koruma sağlayamıyor. İşte bu konuda bulunan bir güvenlik açığı, daha siz mesajı / fotoğrafı açmadan cihaz içinde değiştirilebilmesine imkan tanıyor. Android tarafında Symantec‘in bulduğu bu açık, şu an “Media File Jacking” olarak geçiyor. Android cihazınıza yerleşen zararlı bir yazılım, bu açığı kullanarak gelen WhatsApp ve Telegram mesajlarını “daha siz açmadan değiştirebiliyor”. Bu da gerçeken inanılmaz kötü ve korkutucu görünüyor. Bu şekilde birçok şey yapılabileceği söyleniyor. Örneğin bir ödeme bilgisinin zararlı yazılım tarafından değiştirilebileceği ve başka hesaba ödeme yaptırılabileceği söyleniyor. Bu inanılmaz görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp ve Telegram alanın en büyükleri olduğu için durumu gerçekten çok kötü

Bu konuda her iki tarafında çözüm için çalıştığı söyleniyor. Genelde bu tarz güvenlik açıklarıyla gündeme gelmeyen ikili, şu an kötü durumu tersine döndürmek adına adımlat atıyor.