reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

Polislerin WhatsApp’ta gönderilen fotoğraftan parmak izi tespiti

İngiltere’de polisler ilginç bir yöntemle bir suçluyu yakalamayı başardı. Yapılan açıklamaya göre ekipler WhatsApp‘tan gönderilen bir fotoğraf üzerinden parmak izi belirliyor.

İngiltere’nin ilk WhatsApp’tan elde edilen parmak iziyle suçlu yakalama davası geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Bridgend’da gerçekleştirilen uyuşturucu ile mücadele davasında polisler, popüler mesajlaşma uygulaması aracılığıyla yollanan fotoğrafı kullanarak suçluyu tespit etmeyi başardı. Elinde uyuşturucu maddelerin fotoğraflarını yollayan suçlunun bu fotoğrafından parmak izi tespiti yapmayı başaran ekip suçluyu yakaladıktan sonra söz konusu fotoğrafı basınla da paylaştı. Adeta bir öncü olan bu yöntem, suçla savaşta yeni olasılıkları da beraberinde getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fotoğraftan parmak izi tespiti

“Fotoğraftan alınan parmak izini kullanarak suçluyu yakalayıp mahkum etme” kararının İngiltere’de ilk olduğu belirtiliyor. Soruşturma sırasında ele geçirilen bir cihazda bulunan fotoğrafta suçlunun “Hangisini satın almak istiyorsun?” mesajıyla fotoğrafı paylaştığı kaydediliyor. Fotoğrafta parmağının bir kısmı görünen suçlunun, bu durumun parmak izi tespiti için kullanılabileceğini düşünmediği belirtiliyor. Elde edilen parmak izi diğer kanıtlarla birleştirilince, uyuşturucu vakasının arkasındaki isim de tespit ediliyor. Olayı inceleyen birimin başındaki isimlerden Dave Thomas “Fotoğrafın boyutu ve çözünürlüğü bir parça sorun yaratsa da elde ettiğimiz veriler yakalanan suçlunun aradığımız isim olduğunu kanıtlamaya yetiyor.” diyerek durumu açıklıyor.