reklamı kapat

POPÜLER

Blackview
Blackview
Blackview
Blackview
Blackview
Blackview

Akıllı telefon kameralarına gerçek 5 kat optik yakınlaştırma getirecek teknoloji [Video]

Akıllı telefonlarda kullanılan kameraların sayıları artıyor. Birden fazla lens kullanarak telefonlara 2 kat gibi optik yakınlaştırma değerleri getiren firmalar, geleceği birbirlerinden farklı şekilde görüyor. İşte bu noktada rekabetin dışına açılan Blackview, telefonlara gerçek 5 kat optik yakınlaştırma getirecek teknoloji ile karşımıza çıkıyor.

Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinden Blackview, tek kamera ve sensör ile 5 kat optik yakınlaştırma yapmanın yolunu bulmuş görünüyor. Bunu mevcut yapıdan farklı olarak uzun bir kamera modülü ile sağlayan firma, bakıldığı zaman yatay bir kurulum kullanıyor. Yukarıda görebileceğiniz üzere bu modül içerisine birden fazla optik element yerleştiren firma, hareket edebilen bu optikler sayesinde 5 kat optik yakınlaştırma seviyesine çıkış yapabiliyor. Paylaşılan örneklerde görevini çok iyi şekilde yerine getirdiği görülen kamera sistemi, fotoğraf kalitesiyle de tatmin edici duruyor. Şu an hangi modeller içerisinde karşımıza çıkacağını bilmediğimiz teknoloji, son kullanıma da hazır duruyor. Huawei P20 Pro ile üç arka kameraya çıkış yapan sektörün böyle yeniliklere gelecek için büyük ihtiyacı bulunuyor.

Blackview
Blackview
Blackview
Blackview
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Blackview’in teknolojisine benzer bir sistemi Oppo da geliştirmişti

Çin’in öne çıkan telefon üreticilerinden Oppo, MWC 2017 kapsamında “5x Precision Optical Zoom” teknolojisini duyurmuştu. Akıllı telefonlara 5 kat optik yakınlaştırmayı getiren teknoloji, bunu yukarıdaki sistemden farklı olarak çift kameralı bir kurulum ile yerine getiriyor. Yatay konumda yerleştirilen lens kombinasyonuna ışığı prizma ile aktaran Oppo, burada periskop’lardan ilham alınan bir tasarım kullanıyor. Optik görüntü sabitleme yapabilen bu teknoloji, kağıt üzerinde harika duruyor.

Video