reklamı kapat

POPÜLER

Oppo’dan kamera çıkıntısını tarihe gömen 5x optik yakınlaştırma teknolojisi

Geçen haftalarda yeni bir kamera teknolojisi tanıtacağını açıklayan Oppo, merakla beklenen teknolojisini tanıttı. 5 kat optik yakınlaştırma yapmayı sağlayan teknoloji, akıllı telefonlarda yeni bir dönem başlatacak gibi görünüyor.

5x Dual Camera Zoom” adı verilen teknoloji, tıpkı bir periskop gibi çalışıyor. Üstelik bunu yaparken kamera çıkıntısı da oluşturmuyor. Denizaltılarda yer alan ve etrafı görmeyi saplayan periskopa benzeyen sistemde iki farklı ayna kullanılarak fotoğraf çekimini mümkün kılıyor. İlk kamera mevcut kamera teknolojisini kullanılırken ikinci kamerada bu yeni kamera teknolojisine yer veriliyor. Telefoto lenste optik görüntü sabitleme teknolojisi bulunuyor ve lens 90 derece açıyla konumlandırılıyor. Gelen ışık, merceklerin içinden geçtikten sonra görüntü sensörüne aktarılıyor. Telefoto lensin odak uzunluğunun geniş açılı ana lense göre 3 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Böylece 5 kat kayıpsız optik yakınlaştırma yapmanın mümkün olduğu ifade ediliyor. Kamera modülü sadece 5,7 milimetre kalınlığında olduğu için çok ince telefonlarda bile kamera çıkıntısı oluşmuyor.

Oppo’nun yeni teknolojisi oldukça etkileyici görünüyor. Ancak Çinli teknoloji devi henüz bu özelliği hangi cihazda kullanacağını açıklamış değil. Yakın zamanda bu teknolojiyi kullanacak olan ilk cihazın gün yüzüne çıkması bekleniyor. Detayları öğrenebilmek için bir süre daha beklememiz gerekecek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Oppo’dan kamera çıkıntısını tarihe gömen 5x optik yakınlaştırma teknolojisi” için bir cevap

  1. adam dedi ki:

    Bu fikir bir turk’e mi ait?
    http://fikrimical.com/teknoloji/cep-telefonlari-icin-optik-zoom-cozumu/
    2015 yilinda yayinlanmis yani 2 sene once…