reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P20

Huawei, yeni telefonuyla gözünü “DSLR” kameralara dikti

2017’yi oldukça güzel kapatan Huawei, kamera tarafına çok büyük önem veriyor. Kullanıcıların bu tarafta çok büyük beklentiler içerisinde olduğunu iyi bilen şirket, bir sonraki amiral gemisiyle DSLR benzeri bir deneyim sunmak istiyor.

CES 2018 kapsamında Android Authority‘ye bir röportaj veren şirketin üst seviye isimlerinden Richard Yu, gelecek konusunda iddialı konuşuyor. Yapay zeka teknolojisiyle Mate 1o Pro‘yu kamera konusunda oldukça öne çıkartan şirket, gelecekte ise telefonlarında DSLR benzeri bir deneyim sunmak istiyor. Bu noktada Richard Yu, DSLR fotoğraf makinelerinin odak uzaklıkları ve zoom özelliklerinden bahsediyor. Bunları mobil tarafa getirmek isteyen yönetici, bir sonraki adımın burada olduğunu belirtiyor. Biliyorsunuz mevcut akıllı telefonlar çift kamera kurumları ile 2 kat seviyesinde yakınlaştırma sunabiliyor. Bunun artırılması elbette harika görünürken, sürecin optik mi yoksa yazılımsal olarak mı yapılacağı henüz bilinmiyor. Görüntü kaybı yaşatmayan “optik yakınlaştırma” mantıklı görünürken, yapay zeka sistemleri bazen eski bildiklerimizi unutturmayı başarıyor.

Huawei P20

Huawei bu amacına ulaşabilir mi?

DSLR benzeri zoom seviyesinin mobil dünyaya getirilmesi için hali hazırda geliştirilen oldukça önemli çalışmalar bulunuyor. Örneğin Oppo firması, “5X Precision Optical Zoom” ile akıllı telefonlara tam beş kat optik yakınlaştırma getirecek bir teknolojiyi elinde tutuyor. Bunun yukarıda görebileceğiniz gibi periskoptan ilham aldığı bir tasarımla mümkün kılmaya hazırlanan şirket, henüz somut bir örnek sunmuyor. Elinde buna benzer bir teknoloji olduğunu tahmin ettiğimiz Huawei, son dönemde sürekli olarak P20 modeliyle gündeme geliyor. Söylendiği kadarıyla bu model bünyesinde üç lensli bir kamera kurulumu taşıyor ve 40 megapiksel çözünürlüklü üçüncü kamerasıyla 5 kat hibrit yakınlaştırma yapabileceği ifade ediliyor. Telefonun bunu optikten çok yapay zeka kullanarak yazılımsal olarak sunacağı tahmin edilirken, şirket gelecek konusunda oldukça heyacan yaratıyor.

İlgili Video

YORUMLAR