reklamı kapat

POPÜLER

Nikon

Akıllı telefonları suçlayan Nikon fabrika kapatıyor

100 yılı geride bırakmış görüntüleme devi Nikon, kötü bir haberle daha gündeme geldi. Son dönemde işleri iyi gitmeyen şirket, şimdi de büyük bir fabrikasını kapatıyor.

Yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ile iyi bir atılım yapan ancak geçtiğimiz aylarda batacak haberiyle dahi gündeme gelen Nikon, Çin’de yer alan fabrikasını kapatmaya karar verdi. Tam 2,285 kişinin çalıştığı bu fabrika, fotoğraf makinesi ve DSLR lens üretimi konusunda hizmet veriyordu. Şirket yaptığı açıklamada bu adımın arkasında akıllı telefonların yükselişinin yer aldığı belirtiyor. Akıllı telefonların kompakt fotoğraf makinesi pazarını bitirdiğini söyleyen şirket, bu yüzde artık profesyonel tarafa odaklanıyor.

Yeni akıllı telefonlar gerçekten çok yüksek fotoğraf kalitesi sunabiliyor. Bu yüzden kişiler ayrı bir kamera taşıma ihtiyacı hissetmezken, Japon devinin aldığı karar bakıldığı zaman hiç de büyük sürpriz oluşturmuyor.

Rakamlar “Nikon haklı” diyor

Nikon

Açıklanan satış rakamlarında gördüğümüz üzere akıllı telefonlar DSLR satışlarını bile azaltıyor. Aynasız modellere yönelen sektörün geleceğini bu şekilde kurtarma ihtimali de bulunmazken, farklı yolların denenmesi gerekiyor. Özellikle yapay zeka sistemleriyle DSLR fotoğraf kalitesi sunabilir hale gelen akıllı telefonların önümüzdeki yıl daha da gelişmiş hale gelmesi bekleniyor. Akıllı telefonlar ayrıca yüksek video kaliteleriyle “video kamera” sektörünü de zora sokuyor.