reklamı kapat

POPÜLER

yapay zeka kanser

Kanser teşhisinde yapay zeka dönemi

Elon Musk başta olmak üzere birçok kişinin felaket senaryolarıyla gündeme getirdiği yapay zeka yakın gelecekte gerçek hayatımızı da kurtaracak.

Yapay zeka sistemleri doğru kullanıldıkları zaman harika amaçlara hizmet ediyor. İşte bunun en güzel örmeklerinden birisine imza atan Japon araştırmacılar, karşımıza “kolon kanserini” tespit edebilen AI sistemiyle çıkıyor. Kolon kanserini saniyeler içerisinde tespit edebilen bir yazılım geliştiren araştırma ekibi, sonuçtan oldukça memnun görünüyor. 30 binden fazla kanser fotoğrafı ile eğitilen yazılım, kansere dönüşme potansiyeli bulunan kolorektal adenomları başarılı şekilde tespit edebiliyor. Yüzde 94 gibi oldukça yüksek bir doğruluk değerine sahip olan yazılım, hem tespiti kolaylaştırıyor hem de hata payını azaltıyor. Kansere dönüşme riski bulunan iyi huylu tümörlerin erken keşfi ise zaman zaman yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgiyi belirleyebiliyor.

Teşhiste yapay zeka başarısı

Üzerinde çalışmalar devam eden sistemin son aşamaya geldiği söyleniyor. Henüz resmi kurumlardan kullanım onayı almayan teknoloji, kanserin tespit sürecini tamamen değiştirecek gibi görünüyor. Diğer kanser türlerinde de kullanılabileceği söylenen yazılım, zararlı tümör tespitinde çığır açacak nitelikte. Bu noktada da AI (Artificial Intelligence) altyapısına çok daha olumlu tarafından bakmak gerekiyor. Umarız gelecekte buna benzer sistemlerle kanser hastalığı tamamen ortadan kaldırılabilir.