reklamı kapat

POPÜLER

google, google yapay zeka, yapay zeka, göğüs kanseri

Google’ın göğüs kanseri teşhisindeki önemli atılımı

Teknoloji devi Google yapay zeka teknolojisiyle tıp dünyası için göğüs kanseri bulgularının daha net tespit edilebileceği bir dönemin kapılarını açabilir.

Yapay zeka çalışmalarında emin adımlarla ilerlediği bilinen Google, göğüs kanseri teşhisine yönelik olumlu bir gelişmenin de öncüsü oldu. Şirkete bağlı araştırmacılar, karmaşık göğüs kanseri bulgularını bile tespit edebilmeyi öğrenen bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Karmaşık kanser bulguları, fark edilmesi oldukça zor ve detaylı çalışma gerektiren belirtilere deniyor. Ancak geliştirilen bu teknoloji sayesinde yapay zeka, bu tarz bulguları patologlardan daha iyi fark edebiliyor. Google’ın bu algoritmasını Lymph Node Assistant (LYNA) şeklinde adlandırdığı biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google yapay zeka teknolojisi henüz test aşamasında

Lymph Node Assistant, kanserli bir hücreyle kanserli olmayan hücrenin karşılaştırmasını yaparken aradaki farkı çoğu zaman yüzde 99 oranında doğru tespit edebiliyor. Bu tespitlerin arasında insan dikkatinin gözden kaçırabileceği derecede detaylı olanları da bulunuyor. Patologların akıllı yardımcısı LYNA, aynı zamanda teşhis süresini bir dakika gibi kısa bir zamana indirgeyerek de bir devrim gerçekleştiriyor. Ancak LYNA, şimdiki klinik durumlarda kullanılmak için henüz hazır değil. Neyse ki geliştiriciler, teknolojinin pratik olarak kullanıldığında diğer kanser bulgularını da teşhis edebilme olasılığının olduğundan hemfikir.

İlgili video çekebilir

Google, yeni teknolojisiyle kanser tespitinde çığır açıyor