reklamı kapat

POPÜLER

yapay zeka

Cilt kanserinin teşhisiyle ilgili devrim gibi buluş

Cilt kanseriyle ilgili teşhiste çok önemli bir gelişme yaşandı. Amerikalı, Alman ve Fransız araştırmacılardan oluşan ekip, cilt kanseriyle ilgili önemli bir aşama kaydetti.

Araştırmacıların belirttiklerine göre yapay zeka teknolojisi cilt kanserini insandan daha doğru teşhis ediyor. Yapay zeka sistemine 100 binden fazla görsel yüklediklerini belirten araştırmacılar yapay zekanın cilt kanserini teşhis etmede doktorlardan daha iyi performans sergilediğini belirtti. Doktorlara yardımcı olmak amacıyla geliştirildiği belirtilen yapay zekanın gelecekte sağlık sektöründe farklı alanlarda da kullanılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cilt kanseri nasıl oluşur?

Cilt kanseri veya deri kanseri, birçok sebepten dolayı ciltte oluşan kötücül büyümedir. Cilt kanseri genellikle epidermiste gelişiyor ve dolayısıyla tümör açıkça görülebiliyor. Bu da cilt kanserlerinin erken aşamada keşfedilmelerini sağlıyor. Cilt kanserinin üç yaygın türü vardır: bazal hücre karsinom , yassı hücreli karsinom ve malignant melanom. Bunların her biri ortaya çıktığı deri hücresinin adını almıştır. Güneş ışığı ve diğer morötesi (UV) ışınımlarından uzak kalarak, güneşin etkilerine karşı koruyucu giysiler giyerek ve güneş kremi kullanarak UV ışınımının sebep olduğu kanserlerin riskini önemli ölçüde azaltmak mümkündür.

İlgili Video

Google’dan konu hakkında harika teknoloji