reklamı kapat

POPÜLER

Cilt kanserini görüntüleyebilen telefon aparatı [Video]

11 Haziran 2015

Sağlık alanındaki teknolojik gelişimler hızla devam ederken, kullanıcılar için tasarlanan ürünler de evde muayeneyi kolaylaştırıyor. MetaOptima‘nın geliştirdiği akıllı telefon aparatı cilt kanserinin erken teşhisinde önemli rol oynuyor.

Oldukça yaygın olan kanserin en çok görülen türlerinden biri olan cilt kanseri, erken teşhiste iyileştirilebiliyor. Kendi içinde iki farklı kategoriye ayrılan cilt kanseri, melanom ve non melanom olarak adlandırılıyor. Bunlardan en tehlikelisi ise melanom. Melanom, melanositlerin kötü huylu tümoru olarak görülebilir. Melanositler, vücuttaki koyu pigmentleri üretiyor ve vücutta yer alan benler üzerinden kötü huylu tümor tespit edilebiliyor. Non melanom kadar yaygın olmasa da melanom çok daha tehlikeli ve ölümcül.

MetaOptima’nın ürettiği telefon aparatı MoleScope ise ciltte yer alan benlerin fotoğrafını çekiyor ve zamanla değişimini gözlemlemenize olarak sağlıyor. Telefonun kamerasına yerleştirilen aparat, yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekebiliyor. MoleScope’un uygulaması aracılığıyla çekilen fotoğraflar incelenebiliyor ve risk durumu olup olmadığı gözlemlenebiliyor. Ayrıca çevrim içi muayene için çekilen fotoğraflar kullanıcının dermatologuna gönderilebiliyor.

Uygulama teşhis koymuyor ancak şüpheli bir durum olup olmadığını gözlemleyebilmeyi olanaklı kılıyor ve doktorla daha hızlı bir iletişim sağlıyor. Bunun yanı sıra MetaOptima, uygulamanın kişisel bilgilerinizi üçüncü bir kuruluşla paylaşılmayacağını belirtiyor. Şu an ön siparişte olan MoleScope şimdilik iPhone 5 ve üstü modellerle uyumlu. MoleScope ve MoleScope Pro olmak üzere iki farklı modeli bulunan ürünün ön sipariş fiyatı sırasıyla 99 dolar ve 199 dolar olarak belirtiliyor.

VİDEO

YORUMLAR