reklamı kapat

POPÜLER

NASA

NASA’dan Cadılar Bayramı sürprizi; evrenin korkutucu sesleri [Dinle]

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, cadılar bayramına özel olarak harika bir çalışma gerçekleştirdi.

Cadılar Bayramı’nın korkutucu havasına özel olarak bir çalma listesi oluşturan NASA, bu çalışmasıyla evrenin korkutucu seslerini bir araya getirmiş durumda. Bu çalışmasında Cassini ve Voyager 1 gibi uzay araçlarından yakalanan sesleri kullanan kurum, gerçek veriler üzerinden bir karma yaptıklarını belirtiyor. Gönderilen bazı uzay araçlarının radyo emisyonlarını yakalayabilen aletleri olduğunu söyleyen Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, bilim adamları bunları ses dalgalarına çevirdiğinde ortaya ürkütücü sonuçlar çıktığına değiniyor. Uzun yılların birikimini eğlenceli şekilde bir araya getiren daire, kültürel konsepti güzel yakalamış görünüyor. Kurumun hazırladığı üstteki kapak fotoğrafı ise yüzde ufak bir gülümseme bırakıyor.

NASA’nın korkutan kayıtları

Evrende yaşadığımız gezegenden çok daha farklı oluşumlar bulunuyor. Bunların çoğu gözle görülemediği için de sürekli olarak ses kayıtları alınıyor. Bu kayıtlarda bizler genelde uzaydan gelecek bir canlı çağrısı ararken, bilim insanları oluşumsal konularda kanıtlara bakıyor. Bu konuda en çok çalışan isim olan kurum, çalma listesine eklediği seslerin detaylarına ise burada yer veriyor. Sözü fazla uzatmadan sizleri kurumun yayınladığı o korkutucu sesler ile baş başa bırakıyoruz. Son olarak listenin tamamını dinleyebilmek için listeye tıklamanız gerektiğini de hatırlatalım.