reklamı kapat

POPÜLER

nasa

Evrenin sesini duymaya hazır mısınız? [Video]

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), dikkat çekici bir projeye daha imza attı. NASA, evrenin ultrason verilerinden elde edilen müziği dünyayla paylaştı.

NASA’nın YouTube hesabı üzerinden paylaştığı videoyu izlediğimizde evrenin sesini ürpertici bulduk. Bilim insanları, Hubble teleskobunun Wide Field Camera 3 kamerasıyla çektiği galaksi kümelerinin fotoğraflarını sese dönüştürdü. Wide Field 3 ile çekilen görüntüdeki nesneler, sayısız yıldızların yer aldığı galaksilerden meydana geliyor. NASA, ber bir nesneye bir ses verildiğini söylüyor. Yıldızlar ve kompakt galaksilere kısa ve net tonlar, sarmal galaksilere de değişen yüksekliğe sahip uzun sesler verildi. NASA, ”Bu, muhtemelen, şimdiye kadar duyduğumuz en sıra dışı müzik türü” olduğunu belirtti. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın evrenle ilgili paylaştığı sesin ilk olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsanız. NASA, daha önceden de uzay araçlarıyla kaydettiği sesleri SoundCloud üzerinden paylaşmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hubble teleskobu kısa bir süre önce yepyeni bir galaksi keşfetmişti

İtalya’da yer alan Padova Gözlemevi’nden gök bilimci Luigi Bedin ve ekibi, “NGC 6752” isimli takımyıldızıyla ilgili yürüttükleri çalışma sırasında ufak bir galaksi keşfetmişti. Hubble Teleskobu’ndan gelen görüntüleri inceleyen gök bilimci takımyıldızının arkasında küçük bir galaksiye rastladı. Bedin 1″ ismi verilen cüce galaksinin Dünya’dan yaklaşık 30 milyon ışık yılı uzakta olduğu belirtilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video