reklamı kapat

POPÜLER

Detay seviyesi o kadar yüksek ki, damlacıkların üzerindeki yansımayı görmek mümkün.

Arkadaki aracın rengi oldukça canlı görünüyor.

Bu fotoğrafın flaş yardımıyla çekildiği belirtiliyor.

Sağ taraftaki fotoğraf Lumia 950 XL'e ait. Diğeri ise rakip bir telefondan çekilmiş.

Lumia 950 XL ile çekilmiş DSLR kalitesinde fotoğraflar

16 Ekim 2015

Akıllı telefonların kameraları arasında son zamanlarda büyük bir rekabet yaşanıyor. Sosyal ağlardan fotoğraf paylaşmanın revaçta olduğu günümüzde kullanıcılar da en iyi kameraya sahip telefona sahip olmak istiyor. Daha önce 41 megapiksel çözünürlüğündeki kamerasıyla ilginç bir çıkış yapan Nokia, Microsoft bünyesinde kamera konusundaki iddiasını sürdürmeyi amaçlıyor. PureView teknolojisi ve Zeiss lense sahip yeni Lumia 950’den gelen ilk fotoğraflar, Microsoft’un kamera konusunda akıllı telefonlar arasında zirveye oturabileceğini gösteriyor.

Her iki telefonda da 20 megapiksel çözünürlüğünde gelişmiş BSI sensörüne sahip kamera kullanılıyor. 1.9 diyafram açıklığındaki Zeiss lenslerin kullanıldığı kamera için ayrıca 3 LED’li flaş da mevcut. Beşinci nesil optik görüntü sabitleme teknolojisinin kullanıldığı kamera 12.800 ISO değerine ve 4K video desteğine sahip. Yayınlanan görsellerde de görülebileceği üzere yeni Lumia’larla çekilen görüntülerde renkler oldukça canlı ve doğru görünüyor. Fotoğraflara yakınlaştırma yapıldığında bile çok fazla bozulma yaşanmaması önemli bir detay olarak göze çarpıyor. Düşük ışık koşullarında da başarılı bir iş çıkaran yeni cihazlarda flaşlı çekimler de gayet iyi görünüyor. Dinamik flaş adı verilen özelliğe sahip kamera, hem flaşlı hem de flaşsız olarak çektiği iki fotoğrafla ışığın en iyi şekilde kullanılmasını sağlıyor. Zengin çekim modu sayesinde çekim yapıldıktan sonra bile ışığın düzeyini ayarlamak mümkün oluyor.

Bu zamana kadar geliştirdikleri en iyi kameranın bu olduğunu ifade eden Microsoft, DSLR kalitesinde çekimler yapılabileceğini iddia ediyor. Tabii bu çekimler Microsoft’un kendisinden geldiği için kesin sonuçlar için biraz daha beklememiz gerekiyor. Lumia 950 XL’in prototip donanımı ve yazılımı kullanılarak çekildiği belirtilen fotoğraflara haberin görselinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Lumia 950 XL ile çekilmiş DSLR kalitesinde fotoğraflar” için 2 cevap

  1. Diskass dedi ki:

    Abi baya iyi

  2. Reiis dedi ki:

    Dehşet abi