reklamı kapat

POPÜLER

galaxy note8

Tek bir fotoğraftan, onu çeken akıllı telefonu bulmak mümkün

Araştırmacılar tek bir fotoğraftan, fotoğrafı çeken mobil cihazı ayırt edebiliyor. Siber güvenlik alanında yeni bir çözüm doğabilir.

Buffalo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, oldukça ilginç bir çalışmaya imza attı. Açıklanan bilgiye göre, tek bir fotoğrafla, fotoğrafı çeken akıllı telefon ayırt edilebiliyor. Balistik teste benzetilen bu durum siber güvenlik alanında yeni olasılıkları doğuruyor.

Araştırma ekibi, tıpkı kar taneleri gibi aynı model akıllı telefonların kameralarının dahi birbirinden farklı olduğunu söylüyor. Her ne kadar aynı üretici elinde üretilseler de, üretim aşamasındaki mikroskobik kusurlar cihazları ele veriyor. Bu yüzden fotoğraflardaki renkler olması gerekene kıyasla daha parlak ya da koyu olabiliyor. Tabii bu gözle ayırt edilebilen bir durum değil. PRNU (photo-response non-uniformity) olarak kısaltılan bu üretim hatası da tek bir fotoğrafın, çekilen cihazı işaret etmesini sağlıyor.

QR code

Siber güvenliğe uygulamak

Araştırmacılar bu yöntemin parmak izi veya “ara eleman” gibi dolandırıcılık yöntemlerine çözüm olabileceğini düşünüyor. Para çekimlerinde ya da bir şey satın alınırken kimliğin belirlenebilmesi için bu yöntemin daha güvenli olduğu savunuluyor. Küçük bir örnek de verilmiş konu üzerine. İlk olarak iş yapacağınız kuruma anlaşma sırasında kendi cihazınızla çekilmiş bir fotoğraf gönderiyorsunuz. Örneğin ATM üzerinden para çekme ve benzeri işlemler yaparken ekranda yer alan QR kodun fotoğrafını bir uygulama aracılığıyla işlemi gerçekleştirdiğiniz kuruma atıyorsunuz. Attığınız fotoğraftan sistem gerçekten işlemin sizin cihazınızdan yapılıp yapılmadığını doğruluyor ve buna göre işlemi gerçekleştiriyorsunuz.

30 farklı iPhone 6s ve 10 farklı Galaxy Note5 cihazın kullanıldığı bu araştırmada 16.000 fotoğraf incelenmiş. Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR