reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp güvenlik açığı

Büyük açık! WhatsApp’ta parmak izi ya da yüz tanımayı atlatarak uygulamayı açma

Parmak izi ve yüz tanıma özelliğinin dahil edildiği WhatsApp üzerinde bu özellikleri aşan bir açık bulundu.

WhatsApp geçtiğimiz haftalarda uygulamaya parmak izi ve yüz tanıma özelliklerini getirerek güvenliği hiç olmadığı kadar artırmıştı. Ayarlar kısmından açılabilen bu özellikler sayesinde, kullanıcılar telefonunuzun ana ekranına ulaşsa bile, uygulamayı açamıyordu. Ancak bu durumun doğrudan uygulamaya girmeye çalışıldığında geçerli olduğu kısa sürede anlaşıldı. Reddit kullanıcısı tarafından fark edilen açık, parmak izi veya yüz tanıma kontrolü olmadan uygulamaya girilebildiğini gösteriyor. Üstelik hayli basit bir şekilde bunu gerçekleştirmek mümkün. iPhone üzerinde denenen yöntemin ilk adımı ise herhangi bir bilgi paylaşımı özelliğiyle geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp ekran görüntüsü

Nasıl yapılıyor?

iOS’in “paylaşım” panelinin açılmasını gerektiğini söyleyen Reddit kullanıcısı “Örneğin fotoğraf albümünde bir fotoğrafı paylaşır gibi yapabilirsiniz” diyor. Paylaşılacak platform olarak ise WhatsApp’ın seçilmesi gerekiyor elbette. Bir sonraki ekrana geçilirken ise herhangi bir parmak izi ya da yüz tanıma kontrolü yapılmıyor. Birden karşınıza fotoğrafın gönderilmesini istediğiniz WhatsApp kişi listesi çıkıyor. Daha sonra herhangi bir şey yapmadan uygulamayı kapatıp, ana ekrandan yeniden açarsanız, uygulama ekranına güvenlik adımı olmadan girebiliyorsunuz. Bu kadar basit.

Tabii bu durum kullanıcı “Anında” seçeneğini seçmediyse geçerli. Yüz tanıma ve parmak izi ayarı yaparken, bu güvenlik önlemini ne zaman kullanması gerektiği konusunda süre belirleyebiliyorsunuz. Burada “Anında”yı seçmeyen kullanıcılarda bu açık işliyor. Yöntemi test ettiğimizi de belirtelim. Gerçekten de bu adımlar takip edildiğinde ekran açılıyor.

WhatsApp henüz konuyla ilgili bir güncelleme yayınlamadı. Ancak en kısa sürede yayınlanması bekleniyor. O zamana kadar bir başka kullanıcının uygulamasına bu şekilde girerek mesajlarını görüntülemek mümkün oluyor.

İlginizi çekebilir

Uygulamadaki hızlı alıntılama özelliği