reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp betasında keşfedilen, kullanıcıları kızdıracak yeni kısıtlama

WhatsApp Android betasında hayli ilginç yeni bir özellik test ediliyor. Artık parmak izi ile koruma istiyorsanız bazı şeylerden feragat etmeniz gerekecek.

Advertisement

WhatsApp uygulama güvenliğini artıracak yeni özellikleri test etmeye devam ediyor. Yakın zamanda uygulama biyometrik çözümleri de bünyesine dahil etti. Bu özellikle beraber artık kullanıcılar yüz tanıma özelliğini ya da parmak izi sensörünü kullanarak uygulamaya giriş sağlayabiliyordu. Hayli işlevsel olarak özellik ise Android’in 2.19.106 betasında garip bir forma evriliyor gibi görünüyor. WABetaInfo‘nun paylaştığı yeni blog yazısına göre, parmak izi sensörüyle kilitleme yöntemi kullanan kullanıcılar için yepyeni bir kısıtlama uygulamaya dahil ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp yeni özellik

Parmak izi ile koruma varsa ekran görüntüsü yok

Test edilen bu özellikte eğer parmak izi ile kilitleme sistemini devreye sokarsanız bu özellik aynı zamanda sohbetlerinizi ekran görüntüsü alımına kilitliyor. Ancak bu sadece sizin için geçerli. Yani karşı taraf yine ekran görüntüsü alabiliyor. Bu da kullanıcı için yepyeni bir kısıt anlamına geliyor. WhatsApp’ın neden böyle bir tercihte bulunduğu ise muamma. Ancak kullanıcıların bu özelliğin bu şekilde evrilmesini istemeyebileceğini belirtelim. Parmak izi sensörü ve ekran görüntüsü alma kilidi belki ayrı ayrı çalışılabilir. Ancak biyometrik güvenlik sistemi içine otomatik olarak dahil etmek çok da mantıklı bir seçenek değil gibi. Üstelik bu çözüm doğrudan kullanıcıyı etkileyen bir çözüm. Karşı tarafın ekran görüntüsünü almayı engellemesi durumunda belki kullanıcılar tarafından daha pozitif bir dönüş alınabilirdi.

Hala test aşamasında olan özelliğin tüm kullanıcılara sunulup sunulmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

İlginizi çekebilir

Firmanın 10. yıl kutlama videosu