reklamı kapat

POPÜLER

PES 2011 ilk görüntülerle birlikte duyuruldu

 - Güncelleme: 17 Eylül 2012 11:17

Konami, PES 2011’i duyurdu ve yukarıda gördüğünüz ilk ekran görüntüsünü yayınladı. Bu yılın sonuna doğru raflardaki yerini alacak ve PC, PlayStation 3, PlayStation 2, PSP, Xbox 360 ve Wii platformlarında boy gösterecek olan PES 2011, serinin en köklü değişikliklerini futbolseverlerle buluşturacak. En gelişmiş oynanış yenilikleri, kontrol seçenekleri ve animasyonları ile günümüz futbolunun evrimini ekranlara taşıyacak olan PES 2011, ‘sınırsız özgürlük’ sloganı ile oyunculara her bir pas ve şutun tam olarak gücünü ve yerini belirleyebilmelerini sağlayacak olan ‘güç çubuğu’ özelliğini sunuyor. Bu sayede artık topu istedikleri yere özgürce atabilecek olan oyuncular, maçın temposunu ve kontrolünü belirlemek için boş alanlara uzun paslar gönderebilecek, ayağa kısa paslar verebilecek ve gerçekçi verkaçlara girebilecekler. Her bir hareketi ve kararı oyuncuların ellerine bırakacak olan PES 2011, yeni yapay zeka sistemi ile göz alacak. Bundan böyle yapay zeka maçlarda yardımcı devreye girmeyecek, oyuncular içinde bulundukları durumu değerlendirerek şartlara göre davranmak zorunda kalacaklar. Pasların otomatik olarak en yakındaki futbolcuya ulaşmasını da engelleyen PES 2011, bunun yerine yeni rutinler ile hem oyuncuları, hem de sahada verdikleri kararların kontrolünü tamamen oyuncuların eline bırakacak.

“ZAMANI GELMİŞTİ”
“PES’in değişim geçirmesini zamanı gelmişti. PES 2011 serinin tarihteki en köklü tasarım değişikliğine sahne olacak,” diyen Konami Avrupa PES Ekip Lideri Jon Murphy, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Gerçek futbolda olup da PES’te yansıtamadığımız şeyleri tespit etmek için hayranlarımızla birlikte çalıştık. Önceliğimiz sınırsız özgürlük sağlamaktı ve yeni animasyonlar da şarttı. PES 2011 bunların ikisini de gerçekleştiriyor. Gerçekten bu iki özellik de doğrudan birbirine bağlı; yeni oyunun bir PES olduğunu bilecek, ama çok ciddi değişiklikler geçirdiğini de göreceksiniz.”

PES 2011 YENİLİKLERİ

  • Sınırsız Kontrol: PES Productions 360 derecelik pas imkanını daha da geliştirerek her bir pas, şut, taç, koşu yoluna top ve havadan topta eşi benzeri olmayan bir kontrol sunuyor. Böylece oyuncular topu boş alana atıp, oyunu diledikleri gibi yönlendirebilecekler. Oyuncular paslarının şiddetini kesin olarak belirleyip takım arkadaşlarının nereye koşacaklarını tahmin etmeye ve bundan faydalanmaya çalışacaklar. Oyuncular rakiplerinin topun kontrolünü kaybetmesi için pres de yapabilecekler.
  • Şut & Dayanıklılık Göstergesi: Genel güç göstergesine ek olarak Şut ve Dayanıklılık göstergesi futbolcuların o andaki kondisyon durumunu yansıtacak. Sürekli olarak depar atmak futbolcuların hareketlerini etkileyecek ve hatalı paslar ve hız kaybı gibi olumsuz etkilere neden olabilecek.
  • Yeni Defans Yapay Zekası: Defans oyuncuları artık mevkilerini doğal biçimde koruyacak, gelen her topa körlemesine koşmayacak, bunun yerine hücum oyuncusuna yaklaşarak onu hata yapmaya zorlayacaklar.
  • Animasyon ve Futbolcu Fizikileri: PES Productions oyun içinde tüm animasyonları tamamen elden geçirdi. Bu yenilikleri henüz santra atışı yapılmadan bile fark edeceksiniz, futbolcular daha akıcı ve doğal hareketlere sahip olacak, daha gerçekçi biçimde ivme kazanacak ve yorgunluklarını gösterecekler. PES forumlarında öncelikli olarak talep edilen futbolcular arası fiziksel kapışmalar da geliştirildi. Omuz omuza mücadeleler ve engellemeler artık inanılmaz görünüyor ve topa birçok farklı şekilde müdahale imkanı bulunuyor. Ortam animasyonları da maçın atmosferini geliştirmeye büyük katkıda bulunuyorlar, futbolcular topsuz alanda bile yürür ve koşarken farklı stillerle hareket edecekler.
  • Maç Hızı: Yeni kontrol seviyesi aynı zamanda PES 2011’de koşullara göre değişiklik gösteren daha tempolu maçları müjdeliyor. Kontra atak sırasında maç bir anda canlanırken, futbolcular diledikleri taktirde top dolaştırarak ve boş alanları kullanarak tempoyu düşürebilecekler. Orta sahadan ileriye uzun koşular yapmak daha zor olacak ve başarılı biçimde oyun kurmak için kısa paslarla kendinize boş alan yaratmanız gerekecek.
  • Estetik: PES 2010 gerçek futbola en çok benzeyen futbolcuları sunmuştu, PES 2011 ise bunu bir adım daha ileri taşıyor. Yüz animasyonları geliştirildi, ama asıl değişiklik 100 saatten fazla hareket yakalama görüntüsü ile baştan yaratılan 1000’in üzerinde yeni animasyon. Futbolcu hareketlerinin her bir anı baştan tasarlandı ve daha gerçekçi koşular, dönüşler, taçlar, müdahaleler ve etkileşimler yaratıldı. Futbolcuların hızlanıp yavaşlamaları da daha doğal hale getirildi; tekrar görüntülerinde ise hareket bulanıklığı efektleri kullanıldı.
  • Taktik ve Strateji: PES serisinde bulunan seçeneklerin çeşitliliği oyunun esnek simülasyon özelliğine katkıda bulunmuş ve oyuncuların oyun stilleriyle maçlara damgalarını vurmaları sağlanmıştı. PES Productions ekibi PES 2011 için yalnızca oyuncu ve formasyon değişikliklerinde değil, takım yönetiminin her alanında kullanılabilecek ‘Sürükle ve Bırak’ mekaniğini hayata geçirdi. Bu seçenekler, değişen oyun şeklini daha iyi anlamanızı sağlayacak görselliğe de sahip olacak.
  • Hareket ayarları: PES serisi her oyundan birçok aldatma hareketi, dönüşler ve yetenek hareketleri sunmuştur; PES 2011 ise oyuncuların favori hareket serilerini sağ kola atamalarını sağlayarak bu hareketlerin erişilebilirliğini son derece arttırıyor.
  • Ana Lig Online: Ana Lig de yepyeni bir mücadele sunuyor, kullanıcılar online olarak diğer menajerlere karşı yeteneklerini sergiliyorlar. PES 2011 çok sevilen Ana Lig unsurunun online ortama taşındığı oyun olacak, oyuncular dünyanın en iyi futbolcularını kapmak için birbirleriyle yarışacak ve dünyanın dört bir yanındaki oyunculara karşı şans sahibi olabilecek bir kadro kurmaya çalışacaklar.