reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes X-Class karavan

Premium pickup Mercedes X-Class ilk karavan projesine kavuştu

Almanya’da düzenlenen bir etkinlikte kullanıcıların karşında olacak olan Mercedes X-Class konseptleri, meraklılarının ilgisini fazlasıyla çekecek.

Mercedes’in Renault-Nissan ortaklığıyla geliştirerek karşımıza çıkarttığı X-Class‘ın beraberinde tartışmaları da getirdiğini belirtmiştik. BMW yöneticilerinin “daha iyisini beklerdik” cümleleriyle eleştirdiği araç artık küresel bazda satışta. Bizim de yavaş yavaş yollarda görme şansı yakalayacağımız olan X-Class geçtiğimiz süreçte sanal olarak aldığı tasarım geliştirmesinin ardından beklediğimizden de kısa sürede karavan formuna da kovuştu. Mercedes’in Stuttgart’ta düzenlenen CMT Show 2018 kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği konsept proje, resmi kaynaklardan gelmesinden ötürü de gerçeğe dönüşmek konusunda büyük bir paya sahip.

Mercedes X-Class’a iki farklı yorum

Mercedes’in Marco Polo ailesiniden de üyeler sergileyeceği organizasyonda iki farklı yapı üzerine şekillenen konseptlerden bir tanesi tamamen karavan niteliğini taşırken, diğeri daha çok günlük etkinlikler için düşünülerek tasarlanmış. Projenin hayata geçirilmesi için sınıfında önemli markalarla çalışan Mercedes ekibi, karavan kabini için X-Class’ı Tischer‘e emanet etmiş. İki metrelik yüksekliğe ve 1,5 metre genişliğe sahip olan sökülebilir yapıdaki bu kabin içerisinde yatak, ocak, fırın ve banyo yapılabilecek sistemin üzerine kurulan bir tuvalet yer alıyor. Tüm bu parçalar bir araya geldiğinde ise uzun yolda ihtiyaç duyulan ekipmanları tamamen yerli yerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.


X-Class tabanlı ikinci konsept proje ise VanEssa ortaklığıyla hayata geçiriliyor. Temel ihtiyaç odaklı iki katlı bir kiti beraberinde getiren bu yapı içerisinde, bulaşık yıkama bölümüne kadar düşünülmüş tam donanımlı bir mutfak yer alıyor. Sistemin ikinci çekmecesinde ise araç gereçler için ek saklama alanı sunuluyor. Arazi kabiliyeti olan karavan tasarımlarının günden güne alıcı kitlesini artırdığı net bir şekilde görülürken, dünyanın ilk preimum pickupı bu düşüncelerin yeni odak noktası olabilir. Projenin tüm detaylarını önümüzdeki günlerde görmeyi bekliyoruz.

İlgili video