reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes’in ilk pick-up modeli herkesi şaşırtacak

Mercedes‘in pick-up modelinin çıkış tarihi otomobil severleri şaşırtacak gibi görünüyor. Mercedes, adını bile sır gibi sakladığı pick-up modelini beklenenin çok daha öncesine yetiştirmeyi başardı.

Mercedes, resmi olarak lüks bir pick-up modeli üzerinde çalıştığını açıkladığında herkesi şaşırtmıştı. Nissan, Toyota ve Volkswagen’ın hüküm sürdüğü pick-up ligine girecek olan Alman devi pastayı bölüşen üreticiler için huzursuz edici bir gelişme olarak nitelendirilebilirdi. Geçtiğimiz süreçte Renault’nun Alaskan modeli ile hareketlenen pazara Mercedes’ten gelecek hamlenin rekabeti daha da kızıştıracağı şüphesiz. Mercedes’in bu hamlesinin ardından tüketiciler “Acaba BMW ve Audi de böyle bir projeye girişecek mi?” sorusunu dillendirmeye başlamıştı. Lakin henüz bu iki üreticinin böyle bir model için herhangi bir hazırlığı bulunmadığını söyleyebiliriz.

Aradan geçen zaman, dedikodular ve konsept çalışmaların ardından artık Mercedes’in pick-up modeli ile tanışma zamanı geldi. Fransız televizyonu TF1, Mercedes’in pick-up modelini 18-27 Ekim arasında Brezilya’da düzenlenen Sao Paulo Otomobil Fuarı‘nda resmi olarak tanıtacağını duyurdu. Tanıtım organizasyonunun düzenleceği tarih ise 25 Ekim olarak belirtildi.

mercedespickup4
Modelin ismi ile ilgili iddialar ise iki şık üzerinde yoğunlaşıyor. Kesin olmamakla beraber GLT ve X-Class isimleri öne çıkan seçenekler arasında. Model ile ilgili bilenen özelliklerden biri ise Nissan Navara ve Renault Alaskan modellerinde kullanılan platformun üzerine geliştirilecek olması. Mercedes’in geliştirdiği süspansiyon sisteminin araçtaki en büyük farklardan biri olması bekleniyor. Model dahilinde yer alacak motorlar da henüz netlik kazanmış değil. Navara’da kullanılan 2,3 litre hacminde 190 beygir güç ve 450 NM tork üreten motor seçeneği ile birlikte 3,0 litre‘lik V6 motorun da modelde yer alması bekleniyor.

Güncelleme: Resmi olarak tanılan Mercedes X-CLASS hakkında tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.