reklamı kapat

POPÜLER

Araştırmacılar kazara karbondioksiti etanole dönüştürdü [Video]

Sağlık problemlerini ortadan kaldıran bileşenler, hastalıkları sonlandıran formüller geçmişten günümüze sürekli kendini yeniliyor, gelişiyor. Uzun araştırmalar ve gözlem sürecinin ardından keşfedilen formül ve buluşların yanı sıra birde kazara ortaya çıkan buluşlarda tarihte örnekleri olan hadiselerden.

Penisilin, radyasyon ve bunun gibi birçok buluş kaza eseri keşfedilenler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Geride bıraktığımız hafta yine buna benzer bir olay Amerika’nın Tennessee eyaletinde yer alan bir araştırma merkezinde gerçekleşti. Oak Ridge National Laboratory araştırmacıları beklemedikleri bir anda inanılması güç bir olaya şahit oldu.

Aslında araştırmacıların uzun bir süredir üzerinde çalıştığı Karbondioksit’ten likit (sıvı) alkol üretme projeleri gerçek oldu ama onların beklemediği ve ihtimal vermedikleri koşullarda. Oldukça karmaşık olması beklenen tepkime aslında şaşırtıcı derecede kolay bir şekilde gerçekleşti. Araştırmacılar nano ölçekte oluşturdukları bir dizi bakır ve karbon çivileri silikon yüzeye yerleştirdi. Her birimin üzerine nitrojen gelecek şekilde ayarlanan yüzeye karbondioksit enjektesi yapıldı. Enjeksiyonun ardından küçük bir elektik dalgasının teması ile ortaya çıkan karışık zincir reaksiyon sonucu gaz halinde olan madde birden bire sıvı etanole (etil alkol) dönüştü. Uzmanları şaşırtan diğer bir önemli nokta kimyasal tepkimeyi sağlayan ve tepkimenin hızının değişmesine direk etki eden katalizörün beklenenden oldukça küçük olması ve tüm bu tepkimenin oda sıcaklığında gerçekleşebilmesi oldu.

carbonetanol
Bu yöntemin geliştirilmesi ve gelişen teknolojiyle entegrasyonu ile birlikte, alternatif enerji kaynağı olarak da kullanılabilen etanolün üretimine ciddi katkılar sağlayabilir. Etanol, otomobiller ve diğer motorlu araçlarda, tek başına bir yakıt olarak veya benzine karıştırılarak kullanılabiliyor. Bununla beraber elektrikli otomobillerin bataryalarında da alternatif bir enerji kaynağı olarak kullanılabiliyor. Daha açıklayıcı olmak gerekirse kirli havadan elde edilebilecek olan etanol ile yenilenebilir bir enerji çeşidini elde etmek mümkün olabilir. Kaza eseri ortaya çıkan bu yöntemin ne kadar gelişeceğini ve ne derece aktif kullanılabileceğini bize önümüzdeki günler gösterecek.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Araştırmacılar kazara karbondioksiti etanole dönüştürdü [Video]” için 3 cevap

 1. Adamın biri dedi ki:

  Etanolün etil alkol olduğunu da belirtseydiniz daha mı iyi olurdu sanki?

  Bir de bence burada önemli bir konu da atmosferdeki karbondioksidin kolay bir yolla azaltılması. Malum karbondioksit bir tür sera gazıdır ve iklimin geri döndürülemez şekilde sıcağa dönmesinden sorumlu. Havada biriken karbondioksidin bu yolla azaltılması da düşünülebilir.

 2. Kürşat Kahya dedi ki:

  CO2 yanma olayının bir ürünü olduğundan dolayı bu konuda yapacak bir şey yok yani C2H6O+.3O2——->2CO2+3H2O bu döngü devam ettikçe doğadaki CO2 miktarıda aynı kalmaya devam edecek.

 3. Adamın biri dedi ki:

  Küresel ısınmaya sebep olan şey sera gazlarının doğadaki miktarı değil atmosferdeki miktarı. Bugün yeraltında milyonlarca metreküp metan gazı var ve bu sorun olmuyor. Demek istediğim havadaki karbondioksit sıvılaştırılarak atmosferdeki oranı düşürülürse kürsel ısınmaya bir darbe vurmuş oluruz. Tabi oluşan sabah ürettiğimiz etanolü akşam yakarsak dediğiniz gibi hiçbir işe yaramayacaktır söylediğim.