reklamı kapat

POPÜLER

Karşınızda premium pickup Mercedes X-CLASS [Video]

Mercedes tarihinin en önemli tanıtımlarından birisi gerçekleşti. Alman üretici X-CLASS pickup modeliyle birlikte rekabete yepyeni bir sınıf ve standart kazandırdı


Uzun ve meraklı bir bekleyiş döneminin ardından nihayet Mercedes’in pickup modeli resmi olarak ortaya çıktı. İsveç’in Stockholm şehrinde düzenlenen etkinlikle tanıtılan Mercedes X-CLASS ile marka resmen yeni bir segmente giriş yapmış oldu. Modelin örtüsünün kalkmasıyla birlikte ilk kez kullanıcıların karşısına çıkan X-CLASS’ın sır gibi saklanan adı da resmiyet kazanmış oldu. Mercedes’in pickup modelinin sınıfının en iyisi olması için üzerinde bir hayli mesai harcandığını belirten Dieter Zetsche, premium segment bir otomobilin gerekliliklerinin hepsini Mercedes X-CLASS‘da bulunacağınında altını çizdi. Modelin gerek asfalt gerekse arazi koşullarında kullanıcısının tüm ihtiyaçlarına fazlasıyla karşılık vereceğinin vurgusu yapıldı. Mercedes bu modelle birlikte premium segment üreticiler arasında pickup üreten ilk marka oldu.

Concept Pickup Stylish Explorer ve Concept Pickup Powerful Adventurer olmak üzere iki farklı seçenekle kullanıcılara sunulacak olan Mercedes X- Class, geliştirilen şasi karakteriyle birlikte sürücülerin gerek off-road gerekse asfalt şartlarında maksimum konfor vadediliyor. Mercedes X-CLASS’ta 22 inç büyüklüğünde jantlar göze göze çarpan ilk detaylar arasında yer alıyor. Aracın en dikkat çeken ve radikal olarak nitelendirebileceğimiz arka LED farlar. Mercedes X-CLASS’a tamamen genetik ve özgü bir görünüm katıyor. Mercedes X-Class’ın iç tasarım hatlarında binek modelleri aratmayacak konforu ve çizgileri görmek mümkün. Merkezde konumlandırılan multimedya ekranı ve konsolda detaylandırılmış maun ve deri detaylar premium bir modelin gerekliliklerini karşılayacak donanımlar arasında yer alıyor.

Mercedes X-CLASS’ın motor kanadının en tepesinde 6 silindirli dizel motor görev yapacak. Yüksek tork ve performans değerlerine sahip X-CLASS’ta özel süspansiyon sistemi, elektronik çekiş sistemleri ve iki adet diferansiyel kilidi altyapıda her türlü zor şartın üzerinden gelmesi için görev yapacak. Güçlü motor seçenekleriyle yolda ve arazide yüksek sürüş dinamiği vadeden X-Class ailesi dört tekerlekten çekiş sistemi; bir elektronik traksiyon sistemini, arazi aktarımlı bir dağıtıcı dişli kutusunu ve iki diferansiyel kilidini kombine ediyor. Traksiyon sistemi ve elektronik olarak devreye alınabilir diferansiyel kilitleri tahrik gücünü, traksiyonun en iyi olduğu yere aktarılıyor. Zorlu arazi koşullarında arka tekerlek ile boyuna diferansiyel kilitlenebiliyor ve böylece zorlu engeller ve eğimler emniyetli bir şekilde aşılabiliyor. Modelin etkinlikte tanıtılan konseptinin yükseliği ise 1 metre 90 santimetre olarak dikkat çekiyor. Mercedes X-CLASS’ın çekme gücü ise 3,5 ton ağırlığa kadar destek verebiliyor.

Geçtiğimiz süreçte sızan modelin Renault-Nissan ortaklığıyla üretilecek olması tanıtımla netlik kazandı ve doğrulandı. Mercedes-Benz X-Class’ın Avrupa satışlarına 2017‘nin son çeyreğinde başlanması planlanıyor.

Mercedes X-Class hakkında ne düşünüyorsunuz?

VİDEO
https://youtu.be/pazvkwZCxDY