reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes X-Class crash test

En güvenli pickup modeli seçilen Mercedes X-Class’ın çarpışma testine konuk olun [Video]

Türkiye yollarında yavaş yavaş görmeye başladığımız Mercedes X-Class, çarpışma testinde elde ettiği skorlarla güven vermeyi başarıyor.

Türkiye’de 135.000 TL gibi bir başlangıç fiyatıyla kullanıcıların karşısına çıkan dünyanın ilk premium pickup modeli Mercedes X-Class, tanıtımının gerçekleştiği ilk günlerden itibaren ilgi odağındaydı. Mercedes’in kimi zaman Nissan Navara ile yaptığı altyapı paylaşım anlaşması üzerinden eleştirilere maruz kaldığı süreç içerisinde, zaman ilerledikçe X-Class’a olan bakış açısının biraz daha olumlu yönde değiştiğini söyleyebiliriz. Hala akıllarında soru işareti olanlar ise en güvenli pickup rozetinin elde edilmesiyle birlikte düşüncelerinin değişeceğini beklemek çok da yanlış sayılmaz. Açıklanan detaylı sonuçlarda binek modelleri aratmayacak değerler elde ettiği görülen Mercedes X-Class, giriş seviyesindeki versiyonunda bile kullanıcılarına güven vermeyi başaracak.

Etkileyici değerler

Euro NCAP’in resmi kaynakları üzerinden paylaştığı teknik analiz sonuçlarına baktığımızda Mercedes X250d’nin yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 90, çocuk korumasında yüzde 87, yaya korumasında yüzde 80 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 77 oranında başarı elde ettiğini görüyoruz. Bu değerlerin bir ara getirilmesi sonucu beliren dereceyse beş yıldız olarak tabloya yansımakta. Yüksek rakamlarıyla en güvenli pickup modeli seçilen X-Class’ın test sürecine dahil edilen Power donanım paketinin Türkiye’de 184.000 TL‘den alıcı bulduğunu hatırlatmakta fayda var. Kaputunun altında 190 beygir güç ve 450 Nm tork üreten 2.3 litrelik dört silindirli bir motorun kullanıldığı X 250 d versiyonunda; ABS, ESP, ASR, elektronik güç dağılımı, elektronik güç sistemi, yokuş iniş desteği, şerit takip sistemi ve arka diferansiyel kilidi gibi donanımlar yer alıyor.