reklamı kapat

POPÜLER

Kafaları karıştıran iddia; Mercedes-Nissan ortaklığı binek otomobil sınıfına mı yansıyor?

Navara’nın altı silindilirli motora sahip versiyonu için henüz beklediğini alamayan Nissan, Mercedes’in kalitesinden premium sınıfta faydalanabilir.

Mercedes ve Nissan ikilisinin gerçekleştirdiği ortaklıkla birlikte dünyanın ilk premium pickup modeli olarak X-Class‘ın ortaya çıktığını biliyoruz. Yapılan altyapı paylaşımı üzerine hayata geçirilen bu projeden memnun olan Mercedes, tarihinin ilk gerçek anlamda pickup olarak nitelendirilebilecek modeline olan ilgiden şimdilik memnun. İlk anda sadece bir model üzerine hayata geçirilen ortaklık için ileriki dönemde farklı alanlara sıçrayacağını düşünenlerin sayısının azımsanmayacak seviyelerde olduğunu biliyorduk. Nitekim kısa süre önce Nissan’ın Navara’nın altı silindirli versiyonu için Mercedes ile bir görüşme yapması bu beklentilerin ne denli doğru olduğunu da kanıtlamıştı. Henüz bu konuyla ilgili olumlu bir gelişme yaşanmazken, Japonya merkezli Nikkan Kogyo, ikilinin premium sınıfta yer alan bir binek otomobil için tekrar ortaklık masasına oturabileceğini iddia etti. İddianın merkezinde ise Nissan’ın lüks markası Infiniti var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kapılar tamamen kapanmadı

Aslında Mercedes’in Renault-Nissan ortaklığının, yeni A-Serisi’nde de gördüğümüz 1,3 litrelik motor üzerinden uzun bir süredir var olduğunu biliyoruz. X-Class ile birlikte farklı bir boyuta taşınan bu birliktelikten görünüşe göre biraz da Nissan faydalanmak istiyor. Şu aşamada Japon üreticinin resmi kaynaklarına yöneltilen sorular “yorum yok” cevaplarıyla karşılıksız bırakılıyor. Konuyla ilgili masada görünenler arasında Infiniti’nin özellikle Amerika pazarındaki kompakt sınıfta biraz daha ön planda olma arzusu var. Mercedes-Daimler ile olan ortaklıklarının hala devam ettiğini belirten marka sözcüsü Trevor Hale, kapılarıysa tamamen kapatmış değil. Önümüzdeki günlerde daha detaylı gelişmelerin yaşanabileceği bu konu, örneklerde görüldüğü gibi Nissan cephesine de yansıma yapabilir. Konuyla ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.