reklamı kapat

POPÜLER

Ortalığı karıştıran iddia; Nissan, yeni Z modeli için Mercedes ile ortak olacak!

Yaklaşık bir yıl önce ilk detayları ortaya çıkan yeni Nissan Z modeli için gündeme getirilen yeni iddia ile Mercedes’in sürece dahil olabileceği söyleniyor.

Otomobil dünyasının merakla beklediği dönüşlerden birisi olan Supra projesi bilindiği üzere Toyota ve BMW‘nin ortaklığı üzerine inşa ediliyor. Japon üreticinin altyapı paylaşımı her ne kadar benzer olsa da Z4 ile farklı karakterde bir otomobil olarak nitelendirdiği yeni Supra’yı artık bu yıl içerisinde seri üretime hazır halde görmeyi bekliyoruz. Bu sınıfta bizleri meraklı bir bekleyişe sevk eden bir diğer otomobil ise hiç şüphesiz Nissan’ın yeni Z modeli. Sıkı LOG takipçilerinin hatırlayacağı üzere geçtiğimiz yılın başında markanın yeni bir model hazırlığı içerisinde olduğunu ve bunu kısa süre içerisinde bir konsept olarak tanıtmayı planladığını söylemiştik. 2017 içerisine yoğunlaşan bu tanıtımla ilgili maalesef bir gelişme olmamıştı. Detayların üzerinden geçen 1 yıllık zaman diliminin ardından ise Japonya kaynaklı haberler bizlere çok ciddi bir ismin dahil olacağını iddia ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni bir ortaklık mı doğacak?

Toyota’nın BMW ile yaptığı ortaklığa benzer bir şekilde Nissan’ın da Mercedes ile yeni Z modeli için ortaklığa gideceğini iddia eden kaynaklara göre, durum hiç de imkansız değil. Nitekim kısa süre önce Navara‘nın altyapısını paylaşarak olarak dünyanın ilk premium pickup modeli X-Class‘ı ortaya çıkartan Mercedes-Nissan ortaklığı, yeni Z için de bir araya gelebilir. 370Z’nin yerini alması beklenen ve şimdilik “Fairlady Z” olarak nitelendirilen modelin iki farklı versiyonla sunulacağı da detaylara yansıyanlar arasında. Eğer bu iddialar gerçeğe dönüşürse yeni Z modelini Mercedes’in 2.0 litrelik dört silindirli ve Infiniti Q60’da kullanılan 3.0 litrelik twin-turbo V6 motor seçenekleriyle göreceğiz. Bu da güç olarak maksimum 300 beygirlik bir limit anlamına geliyor. Siz de gerçekleşmesi muhtemel olan bu ortaklıkla ilgili düşüncelerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.