reklamı kapat

POPÜLER

V6 motorlu Mercedes-Benz X-Class

Karşınızda tüm teknik özellikleriyle Mercedes X-Class’ın altı silindirli versiyonu: X 350d 4MATIC

Gösterimi Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak olan Mercedes X-Class X 350d 4MATIC, ilk olarak Almanya’da satışa sunulacak.

2017’nin son günlerinde Türkiye satışlarına başlanan dünyanın ilk premium pickup modeli Mercedes X-Class, Euro NCAP’tan aldığı beş yıldız ile güvenlik konusunda da meraklılarına güven vermişti. Satış sürecinin ilk dönemlerinde 2,3 litrelik dört silindirli dizel motor odaklı kullanıcılarla buluşan aracın 2018 içerisinde altı silindirli versiyonun da sunulacağı duyurulmuştu. Almanya’da bu yaz döneminden itibaren kullanıma sunulacak olan bu motorun resmi gösterimi ise, artık kapılarını açmasına sayılı günler kalan Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak. Mercedes de fuar öncesinde X 350d 4MATIC adıyla satılacak altı silindirli X-Class versiyonun merak edilen tüm detaylarını paylaşmayı ihmal etmedi.

V6 motorlu Mercedes-Benz X-Class

Amarok’a yakın performans değerleri

3.0 litre hacimli turbo V6 yapıda olan bu motorun ürettiği toplam değerler 258 beygir güç ve 550 Nm (.400 ile 3.200 devir aralığında) tork olarak geçtiğimiz dönemde dile getirilmişti. Bu güç değerlerini 7 ileri G-TRONIC şanzıman aracılığıyla dört tekerlekten yere aktarılabilen aracın performans rakamları ise bir pickupa göre hiç fena sayılmaz. 0’dan 100’e hızlanmasını 7,9 saniyede tamamlayabilecek olan X 350d 4MATIC’in maksimumda erişebileceği hız ise 205 km/s olacak. Sınıfında V6 versiyona sahip tek üye olan Amarok‘un 224 PS güç ve 550 Nm tork ile, 7,9 saniyelik 0-100 ve 195 km/s‘lik maksimum hız değerlerine sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dört tekerlekten çekiş sistemi, gücün yüzde 60’ını arka bölüme aktarma prensibi üzerine çalışan X-Class’ta beş farklı sürüş modu sunuluyor. Comfort, Eco, Sport, Manuel ve Offroad olarak şekillenen bu modlarda motordaki start/stop özelliği sadece offroad modunda pasif hale geliyor. Sürüş modlarının dışında arazi sırasında aracın yüksekliğini ve çekişini kontrol eden modlar da yok değil. 4H ve 4L olarak şekillenen bu seçeneklerde 22 santimetrelik yerden yükseklik sayesinde 45 derecelik eğim ve 60 santimetrelik sulardan geçmek mümkün.

Donanım olarak diğer modellerde de gördüğümüz Progressive ve Power ile satın alınabilecek olan X 350d 4MATIC’te 17 inç jant seti, deri kaplama direksiyon ve sekiz hoparlörlü ses sistemi standart olarak sunuluyor. Yüksek donanım Power’da ise jantlar 18 inç’e yükselirken LED ışıklandırma grubu ve kokpitte bazı kaplama değişimleri araca ekleniyor. Almanya’da 53.360 euro‘luk başlangıç fiyatıyla satılacak olan altı silindirli X-Class’ın, Türkiye’ye yaz sonuna doğru gelmesini bekliyoruz.

Mercedes X-Class tanıtım filmi