reklamı kapat

POPÜLER

Nissan Z Coupe

Tüm detaylarıyla Nissan Z Coupe; Supra ile rekabet yeni dünyaya taşındı

Geçtiğimiz yıl konsept olarak karşımıza çıkarılan Nissan Z Coupe, genetikleri korunarak seri üretime taşınıyor.

Markaların farklı dönemlerde gerek kendi tarihlerine gerekse otomobil dünyasına önemli iz bırakmış modellerini güncel dünya ile buluşturma trendi son yıllarda çok ciddi şekilde yükseliş. Mitsubishi Eclipse Cross örneğine olduğu gibi bazen bambaşka bir segment için kullanılan bu isimler, geçmişle günümüz arasında bir köprü niteliğinde adeta. Toyota’nın Supra hamlesinin ardından Japon kanadında gözlerin çevrildiği karşı hamleler Nissan cephesinden geçtiğimiz yıl içerisinde geldi. Son olarak 370Z ile asfalta indirdiği “Z” rozetini tekrar canlandırmak için “Z Proto” konseptiyle üretimden mesajlar veren marka bugün son kullanıcıya ulaşmak için hazır. Konsept dinamiklere olan benzerliğiyle meraklılarının beğenesini kazanaca olan Nissan Z Coupe, Supra ile olan rekabeti güncel dünyaya taşıyacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan Z Coupe teknik özellikleri

Proto konseptiyle birlikte tasarım konusunda klasik versiyona olan bağlantıları tam not alan otomobilin bu noktada Supra’dan daha fazla övgü toplaması muhtemel. Fairlady 240ZG üzerinden 1970’lere kadar uzanan bir tasarım karakteriyle asfalta inecek olan otomobilin motor tarafında ise beklenilen bir ünite karşımıza çıktı. 3.0 litrelik twin-turbo V6 makineden faydalanan Nissan, teknik nitelik bazında 400 beygir güç ve 475 Nm tork değerlerinin sokaklara yansıyacağını da resmiyet kavuşturmuş oldu. Bu rakamlar güncel Supra modelinin bir kademe üzerinde konumlanırken son Z otomobilinin değerlerinden de 68 beygir güç ve 30 Nm tork daha fazla.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şanzıman tarafında ise 6 ileri manuel ile birlikte 9 ileri otomatik ünite kullanıcıların tercih edebileceği seçenekler arasında. Arkadan çekişli altyapısında sürüş dinamiklerini kendi seviyesine çıkartan bir sistemiyle gelen yeni Z otomobilinin, 370Z’ye göre özellikle virajlarda çok daha performanslı olacağının vurgusu yapılıyor. Fiyatları henüz paylaşılmayan Z Coupe önümüzdeki yıldan itibaren farklı pazarlarda boy göstermeye başlayacak. Otomobilden geriye kalan teknik verileri de önümüzdeki günlerde görmeyi bekliyoruz.

İlgili video

Jimny tanıtımı