reklamı kapat

POPÜLER

Nissan 400Z

Kafeste bir canavar; Nissan 400Z için tanıtım öncesinde heyecanlandıran sızıntı [Video]

Konsept aşamalarının ardından bu yıl içerisinde seri üretime taşınması planlanan Nissan 400Z, tanıtımı aratmayan bir sızıntının merkezinde.

Nissan’un 10 yılı aşkın süredir kendisinden beklenen yeni bir “Z” otomobili için 2021 yılı bu bekleyişi sonlandıran yıl olarak kayıtlara geçecek. Geride bıraktığımız 2020’nin eylül ayı içerisinde Z Proto konsepti üzerinden ilk gösterimi yapılan bu yeni otomobili artık seri üretime hazır bir şekilde karşımızda görebiliyoruz. Dış basında da büyük yankı bulan bu sızıntı üzerinden yüzünü gösteren Nissan 400Z, konspet versiyona olan bağlılığın göstergeleri sayesinde herkeste olduğu gibi bizde de heyecan yaratmayı başardı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Z Proto hatları Nissan 400Z ile büyük oranda korunuyor

Toyota’nın yeni Supra hamlesinden sonra artık iyice gereklilik haline gelen bu otomobile olan ilginin konsept üzerindeki yankısı hiç fena değildi. Nitekim Nissan da retro felsefeden esinlenerek şekillendirdiği bu çizgileri yerinde bir kararla koruyor. Bu kapsamda 400Z’nin sızıntılarında bizi karşılayan ön bölümdeki yüzde hasa girişleri, tampon ve ışıklar keyifli bir ahenk sergiliyor. Otomobilinin ön taraftan geri kalanına göre daha uzun olması da, onu olduğundan daha iri gösteren noktaları arasında. Aracın arka tarafına doğru ilerledikçe çizgilerin tam bir coupe formunda eğrilmesi de karşımızda safkan bir spor otomobil olduğunu hissettiriyor. Sızıntıda kendisini gösteren kokpit ise dijital ekranlar üzerinden günümüz standartlarını karşılıyor. Motor bölümünde twin-turbo V6 gelmesini beklediğimiz yeni Z otomobili, Infiniti Q60 ailesinden alınacağı tahmin edilen bu motorla 400 beygir güç ve 475 Nm’lik torka sahip olabilir. 400Z’nin Avrupa pazarında satışa sunulması planlanmıyor.

Video