reklamı kapat

POPÜLER

Nissan Z Proto

Bir ikonun dönüşü; Nissan Z Proto ilk detaylarıyla karşımızda

50 yıllık “Z” mirasına saygı gösteren modern bir spor otomobil” olarak lanse edilen Nissan Z Proto, retro tasarım diliyle ilgi çekecek.

Nissan’ın uzun süredir yeni bir “Z” otomobili üzerinde çalıştığını biliyoruz. 370Z’nin üzerinden geçen yaklaşık on yılın ardından masada görünen son tablonun ilgi niteliğinde çok yüksek olmadığı da aşikar. Pek çok kişi için sınıfa olan kullanıcı ilgisinin azalmasına bağlanan bu tezin, Toyota Supra’nın dönüşüyle birlikte çürütüldüğünü de gördük. Bu da reçetenin doğru adımlar üzerine oluşturulması durumunda hala bu ikonik isimlerin bir pazarı olduğunu gösterdi. Bugün ön gösterim niteliğinde detayları paylaşılan Nissan Z Proto, retro esintisiyle özlenen çizgileri asfalta tekrar getirmeye hazırlanıyor. 50 yıllık “Z” mirasına saygı gösteren “tamamen modern bir spor otomobil” olarak lanse edilen yeni modelin çizgileri 1970’lere kadar uzanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkanlarıyla Nissan Z Proto

Resmi kaynaklar Z Proto’nun görsel detaylarının yanında bazı temel rakamsal verilerini de paylaşmayı ihmal etmedi. Bu bölümde karşımıza çıkan ebatsal verilerde; 4.382 milimetrelik uzunluk, 1.849 milimetrelik genişlik ve 1.311 milimetrelik yükseklik değerleri yer alıyor. Bu verileri 370Z ile kıyasladığımızda yeni modelin daha uzun daha geniş ve daha alçak bir karakterde olduğunu görüyoruz. Z Proto’nun iç dünyasında ise kullanıcıları modern dünyanın nimetleri bekliyor olacak. Konsolun merkezinde 12,3 inçlik dijital sürücü ekranı ve multimedya ekran yer alıyor. Araçta kullanılacak olan motorla ilgiliyse belli başlı dinamikler resmiyet kazandı. Twin-turbo V6 makinenin yer alacağını öğrendiğimiz yeni Z otomobilinde 6 kademeli manuel şanzıman da işleyişin merkezinde kullanılacak. Infiniti Q60 ailesinden alınacağı tahmin edilen motorun 400 beygir güç ve 475 Nm’lik tork gibi bir seviyede entegre edilmesi muhtemel. Önümüzdeki günlerde rakamsal verileriyle tekrar karşımızda olacak modelle ilgili gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR