reklamı kapat

POPÜLER

Nissan Z

İsim, üretim ve daha fazlası; merakla beklenen yeni Nissan Z modeli nabız yükseltiyor

Önümüzdeki 3 yıllık kısa vade planının merkezindeki isimlerden birisi olan yeni Nissan Z modeli, tasarım noktasıyla da heyecan uyandıracak kadar iddialı.

Otomobil dünyasının elektrik gücünün de getirisiyle birlikte devrimsel bir değişim içerisinde olduğu aşikar. Marka fark etmeksizin herkesi içerisine alan bu dönüşüm süreci bazıları için de bir süredir kötü gidenleri tekrar rayına oturtmak için bir şans. Nissan cephesi, Qashqai ile yaratıcısı olduğu SUV sınıfında elde ettiği liderliği son birkaç yılda yapılan atılımıyla PSA grubuna kaptırmış durumda. Fransız grubun Peugeot önderliğinde yaptığı doğru ve nitelikli hamleler, yarıştaki liderliğin perçinlenmesine doğru ilerliyor. Nissan da bu tabloya karşı çıkmak adına uzun süredir şampiyonluğa hasret bir futbol takımı gibi kadrosunda ciddi revizyonlar yapmaya hazırlanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tamamen elektrikli SUV modeli Ariya’yı bu dönüşümün ilk temsilcilerinden birisi olarak karşımıza çıkartan Japonya merkezli üreticinin, tasarım dili de radikal şekilde değişecek. Listedeki önemli adımlar arasında aileye “Z” efsanesini döndürmek de var. Nissan’ın 350Z ve 370Z’nin ardından yeni bir Z otomobilini hayata geçireceğini uzun süredir biliyoruz. Nitekim mayıs ayında bu araçla ilgili ipucu niteliğindeki görselleri dahi almıştık. 2022’nin sonuna doğru tanıtılması beklenen modelin satışı içinse 2023 yılı işaret ediliyor. Süreçle ilgili AutoExpress‘e açıklamalarda bulunan Tasarım Departmanı Sorumlusu Alfonso Albaisa, yaklaşmakta olan Nissan Z modelinden ciddi ipuçları verdi.

Açıklama üzerinden yeni Nissan Z render örneği

Modelin tasarımıyla ilgili detaylarla birlikte artık son kullanıcıya ulaştırılacağı isim de ciddi oranda şekillenmeye başlıyor. Dış basında da kendisine yer bulan detaylardaki oklar çoğunluklu olarak “400Z”yi işaret ediyor. Yönetim katının m modelle ilgili beklentilerinin de şimdiden oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bunun arkasındaki en büyük maddelerden birisi de karlılığı en üst düzeye çıkarmak için aracın Kuzey Amerika ve Çin’in yanı sıra Avrupa’daki büyük pazarlarında satışa sunulacağının netleşmiş olması. Toyota’nın yeni Supra hamlesinin de buradaki belirleyici etmenlerden olduğu da aslında söylenmesi gerekenler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İki kapılı coupe bir model olarak karşımıza çıkarılacak olan yeni “Nissan 400Z”, klasik 240Z’ye kadar uzanan mesajlar içerecek gibi görünüyor. Nitekim Alfonso Albaisa’nın açıklamalarındaki; “Z, altmışlarda spor otomobillere yeni bir soluk getiren otomobildi. Tasarımcılarımızın bu yeni model için ne kadar özenli olduğunu, şu anki modelin ne denli uzun zamandır piyasada olduğu örneği üzerinden hayal edebilirsiniz.” ifadeler de tasarım konusunda ekstra bir özen olduğunu ortaya koyuyor.

Aracın platform noktasında ise önden motorlu, arkadan çekişli dinamikler üzerine tasarlandığını görüyoruz. Motor konusunda ise 3.0 litrelik çift turbo bir V6 motorun konfigürasyon açısından ön planda olduğu aşikar. Ayrıca Nismo bölümünün de daha da performans odaklı bir versiyonun geliştirme olasılığı da mevcut. Buradaki bir diğer ihtimal de, motor bölümünde elektrik gücünün entegre edildiği bir Hybrid bileşen. Tüm bu süreç önümüzdeki günlerde aydınlığa kavuşmaya devam edecek.

İlginizi çekebilir

Nissan GT-R50