reklamı kapat

POPÜLER

2020 Nissan Navara N-Guard

Nissan Navara Avrupa’ya veda ediyor; işte markadan ilk açıklamalar

İspanya’daki tesisin kapanmasıyla birlikte üretimi Avrupa üretimi sona erecek Nissan Navara, pickup pazarının düşüşünden nasibini alıyor.

Nissan’ın pickup pazarındaki en önemli oyuncularından birisi olan Navara için Avrupa macerasında sona geliniyor. 80’li yılların ortalarından beridir Japon üreticinin küresel pazardaki ürün gamında yer verdiği ödüllü pickup modeli, bu yıl sonunda kapanacak Barselona fabrikasıyla birlikte Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu pazarlardan çekilecek. Süreçle ilgili ilk detaylar da doğrudan marka içerisinden geldi. Kararın arkasında ise kullanıcıların pickup modellerine olan ilgisinin azalmasının paralelinde ortaya çıkan pazar payı geliyor.

Nissan Navara Avrupa satışları 2022’de sona erecek

Marka içerisinden Navara ile ilgili yapılan kısa açıklamada; “Navara’nın güncel jenerasyonuyla Barselona’da gerçekleştirilen üretim macerası, tesisin kapatılmasıyla birlikte aralık ayından itibaren sona erecek. Satışların da 2022 ile birlikte sona erdirilmesi planlanıyor. Alınan bu karar, kullanıcıların daha modern ve verimli VAN modellerinin tercihi ve pickup pazarının Avrupa’daki gerilemesinin bir yansıması.” ifadelerine yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Navara’nın Avrupa’daki macerasının devam edebilmesindeki tek ihtimalin şimdilik Tayland’daki fabrikadan yapılabilecek ihracatlar olarak görünüyor. Marka tarafının ise pazardaki kullanıcı alışkanlıklarında tekrar bir yönelme olmaması durumuda böyle bir hamle yapması da pek olası değil. Sınıfında yılın modeli ödülünü de alan Navara her geçen yıl azalan satış grafiğini 2020 yılında da sürdürdü. Rakamlara baktığımızda modelin, Ford Ranger, Toyota Hilux ve Mitsubishi L200’ün ardından 2020’yi dördüncü sırada tamamladığını görüyoruz. Tamamen yeni bir jenerasyonun tekrar Avrupa’ya gelmesiyse 2025 yılına kadar uzanabilir. Burada elektrikli çözüm de beklentiler arasında. Navara altyapısıyla dünyanın ilk premium pickup modeli olarak satışa sunulan Mercedes X-Class da bekleneni verememesinden ötürü üretimden kaldırılmıştı.

İlgili video

Hyundai Santa Cruz ile pickup pazarında yeni meydan okuma