reklamı kapat

POPÜLER

Nissan Navara

Savaş şimdi başlıyor; Nissan’dan Avrupa pazarına girecek Ford Ranger Raptor karşı özel Navara hazırlığı

24 Şubat 2018

Ford’un sürpriz hamlesinin ardından hareketleneceğini hissettiğimiz pickup sınıfında, ilk hamleyi Nissan Navara’dan görebiliriz.

Pickup meraklıları için oldukça hareketli geçen Detroit Otomobil Fuarı kapsamında, Chevrolet ve Dodge gibi markaların nefes kesen yeni model hamlelerine tanık olduk. Birbirinden özel ve farklı özellikleri barındıran bu modellerle ilgili tek sorun ise, büyük çoğunluğunu Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa pazarında göremeyişimiz oldu.

Geride bırakmaya hazırlandığımız şubat ayının başlarında ise, Mercedes X-Class rüzgarının esmekte olduğu Avrupa pazarı, sürpriz bir oyuncunun geliş haberiyle bir anda hareketlendi. Bahsettiğimiz bu model Ford Ranger Raptor‘dan başkası değil elbette. Ford’un beklenmedik bir şekilde 2.0 litrelik dizel motorla getireceğini duyurduğu model, dünyanın ilk premium pickup modeli olan X-Class’ın bile önüne geçmeyi başardı. Henüz satışa sunulmadan bile adından söz ettiren bu canavar için, sınıfının önemli isimlerinden Nissan’ın Navara tabanlı karşı hamlesi ufukta görünenler arasındaki yerini aldı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha güçlü ve daha yetenekli bir Navara

Ford’un Ranger hamlesinin ardından, X-Class ile altyapı kardeşi olan Navara’nın yeteneklerini artırmak üzerine bir savunma planı hazırladığı söylenen Nissan, çözüm için durumu ciddi anlamda değerlendirmeye almış durumda. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan markanın Avustralya departman başkanı Ashwani Gupta; “Eğer Raptor’a karşı bir formül üretme projesi bana dün sorulsaydı, buna önceliklerimiz arasında yok derdim. Lakin şimdi işler değişmiş durumda. Bugün, bunun üzerinde çalışma yapmamız gerektiğine dair bir şansın olduğunu söyleyebilirim. Bunu gerçekleştirebilmek için tüm teknolojiye sahibiz. Şu noktada sorulması gereken sorunun, üretilecek bu modelin gerek müşteri gerekse marka bakımından doğru mu değil mi yönünde olması inanıyorum. Eğer bu sorunun cevabı mantıklı bir temele dayanırsa, evet biz bunu yapacağız.” diyerek kısa süre sonra net bir sonuçla karşımıza çıkabileceklerinin sinyallerini verdi.

Bunun yanı sıra Raptor’a karşı üretilebilecek bu model için “Navara’nın altı silindirli bir versiyonu bulunmuyor.” ibaresine yer veren Gupta, Mercedes X-Class’ta sunulan 3.0 litrelik V6 makinenin kullanılabileceğine de işaret etti. Nissan’ın Navara’yı bir adım ileriye götürme projesi için, 2.0 litrelik dört silindirli motoruyla 210 beygir güce ve 500 Nm torka sahip olan Ranger’a karşı sağlam bir motor hamlesi yapması gerekiyor. Mercedes X-Class için önümüzdeki aylarda Türkiye’ye de getirilecek altı silindirli dizel motorun 258 beygir güç ve 550 Nm tork ürettiğini de hatırlatmakta fayda var. Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.