reklamı kapat

POPÜLER

pickup

2019’un ilk yarısında küresel Pickup satışları ne durumda?

Jato tarafından 2019’un ilk yarısı baz alınarak paylaşılan rakamlar küresel pickup satışlarının bölgelere göre farklılaştığına işaret ediyor.

2019 yılının ilk yarısının geride bırakılmasıyla birlikte elde ettiği verileri bir araya getirmeye başlayan istatistik şirketleri kademeli olarak sonuçları paylaşmaya devam ediyor. Küresel piyasanın ve kullanıcı odağının durumu hakkında pek çok farklı alanda detayları gün yüzüne çıkaran araştırmalar arasında her yıl merak noktası değişiklik gösterebiliyor. Bu yıl için özellikle bizim çerçevemizde gözümüze ilk çarpanların başında pickup satışları geliyordu. Son yılların gerek kullanıcı gerekse markalar bazında büyük ilgi gösterdiği bu sınıfta, Mercedes gibi bir oyuncunun da dahil olması işleri daha da hareketli hale getirmişti. Jato Dynamics tarafından paylaşılan verilere baktığımızda da, kimi pazarlarda düşüşler gözlemlenmesine rağmen genel olarak pickup pazarının ivmelenmesine devam ettiğini görebiliyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 yılında Avrupa pazarı düşüş eğilimi gösterdi

Pickup modellerinin ağırlıklı olarak Amerika merkezli pazarlarda daha popüler olduğunu anımsamak çok zor değil. Özellikle Ford, Chevrolet, Dodge gibi üreticilerin yanında Toyota gibi Uzak Doğu merkezli bir ismin de buralarda ciddi bir ürün çeşitliliği içerisinde olduğu biliniyor. Nitekim veriler bakıldığında Amerika ile birlikte Asya ve Güney Afrika bölgelerinde yüzde 3 ile yüzde 14 aralığında satış artışı gözlemleniyor. Pickup modelleri Amerika’da pazarın yüzde 18‘ini oluştururken bu veri Güney Afrika’da yüzde 24‘e kadar yükseliş gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes’in X-Class ile dahil olduğu Avrupa pazarı ise 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 7‘lik düşüşle karşımıza çıkıyor. Rakamlara göre pickup modelleri genel pazarın sadece yüzde 1‘ini oluşturuyor. Tüm bu rakamları alt alta yazdığımızda, geçtiğimiz temmuz ayı içerisinde değerlendirmesini yaptığımız X-Class üretiminin devamlılığıyla ilgili endişeleri bir süre daha duyacağımızı söylemek mümkün. Yavaş yavaş elektrikli örneklerin de işe dahil olmasıyla birlikte ise bambaşka tablolar da karşımıza çıkabilir.