reklamı kapat

POPÜLER

2019 yılının en çok satan otomobilleri

İlk yarı raporları açıklandı; 2019 yılının en çok satan otomobilleri

Elektrikli modellerin konuşulduğu günlerde, 2019 yılının en çok satan otomobilleri listesi geleneksel alışkanlıkların adeta bir aynası niteliğinde.

2019 yılının başlangıcıyla birlikte küresel bazda hizmet veren üreticiler için yeni dönemin önemli adımları bir bir atılmaya başlandı. Özellikle elektrikli otomobiller üzerine oluşan planlamalarla gerek premium gerekse diğer sınıflarda hizmet veren markaların ilk niteliğindeki hamleleri podyumdaki yerini aldı. Sağlam ilerlemenin temeli olarak nitelendirebileceğimiz bu adımların en büyük destekçisi ise halen geleneksel yapıda olan ürünler üzerine şekilleniyor. Üreticiler için amiral gemisi niteliği taşıyan modeller, elektrik dönüşümünde kademeli ilerleyişini sürdürüyor. Her yıl düzenli olarak açıklanan rakamlar üzerinden, kullanıcı alışkanlıklarının hala benzer standartlarda olduğunu görmeye devam ediyoruz. Dünyaca ünlü istatistik şirketi Jato Dynamics tarafından açıklanan ve 2019’un ilk yarısını kapsayan satış adetlerine baktığımızda liderliğin değişmediğini görmek mümkün.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Japon liderliği devam ediyor

En çok satan 25 model üzerinden yapacağımız değerlendirmede, ilk dört sıranın tamamen Japonya merkezli olması kesinlikle dikkat çekiyor. Bu zamana kadar Toyota’nın elde ettiği sorunsuzluk ve kalite algısı, tamamen değişen tasarım karakteriyle birleşince daha da iyileşen bir sonucu doğurmuş durumda. Liderlik koltuğunu kimselere bırakmayan Toyota Corolla‘nın, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 4 ileriye giderek toplamda 514.454 adetlik satış rakamına ulaştığını görüyoruz. Tıpkı Corolla gibi çok önemli bir karakter değişimi geçiren RAV4‘de ise bu başarı yüzdelik olarak çok daha iyi seviyelerde. 12 birimlik iyileşme ile 434.906 adet satan SUV modeli markasının ikinci sıradaki temsilcisi oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hemen ardındaki iki sırayı kapatan Honda ise Civic ve CR-V modelleriyle temsil ediliyor. Civic’de ufak bir düşüş gözlemlenirken, CR-V’nin yüzde 16 gibi çok ciddi bir artış başarısı yakaladığı kesinlikle kayda değer. Listede yer alan üç pickup modelinin en başarılısı ise Amerika’nın da gözdesi olan Ford F-150. Volkswagen ise Golf ve Polo satışları ile ilk 10 içerisinde kendisine yer buluyor. İlk 25 içerisinde BMW-Mercedes-Audi üçlüsünden girebilen tek ismin C-Serisi ile Mercedes olması da dikkat çekiyor. Türkiye’de sınıfının en çok satan modeli Qashqai ise 273.582 adet ile globalde 12. sıraya yerleşmiş durumda. Listenin detaylı rakamlarına yukarıdaki görsel üzerinden ulaşabilirsiniz.