reklamı kapat

POPÜLER

Aktif gövde parçaları ve elektrik destekli motor teknolojisiyle yeni nesil Amerikan yorumu: 2019 Dodge Ram 1500 [Video]

Detroit Otomobil Fuarı’nda sahne alan son pickup olan 2019 Dodge Ram 1500, sahip olduğu teknolojik parçalarla rakiplerinden ayrılmayı başarıyor.

Evimizde oturmuş standart bir akşam geçirip televizyon izlediğimiz bazı zamanlarda gökyüzünde aniden beliren havai fişek gösterisi, ilk adımda irkilmemize neden olabilir. Lakin hemen ardından pencereye doğru yönelir ve bu görsel şölenin tadını çıkartmaya başlarız. 1, 2, 3 derken peşi sıra patlayan fişekler gökyüzünde rengarenk bir görsel şölen yaratır. Seri atışların ardındansa hep o sonuncu fişeğin patladığı anı bekleriz. İşte geçtiğimiz günlerde kapılarını açan Detroit Otomobil Fuarı‘nda pickup sınıfında yaşadığımız durum aynen bu şekilde. 2019 Ford Ranger ve 2019 Chevrolet Silverado ile başlayan patlamanın son etkisi 2019 Dodge Ramm 1500 ile tamamlandı. Rakiplerine oranla kokpit bakımından daha kullanıcı dostu bir karakter ortaya koyan yeni Ram’in, teknolojisi ve güçlenen tasarım karakteriyle elini bir hayli güçlendirdiği görülebiliyor. Peki tüm bunlar onu zirveye taşımaya yetecek mi?

Güçlenen karakter

Aslında bu sorunun cevabını ortaya koyacak en önemli kriter kullanıcıların ilgisinden başkası olmayacak. Lakin markanın bunu elde edebilmek adına gerçekleştirdiği değişimler de önemli noktalar üzerinde şekilleniyor. Özelliklere geçmeden önce arka plandaki felsefeyi birkaç cümle ile açıklamak, bütün resmi daha anlamlı kılacak diye düşünüyor. 2017’yi çalkantılı bir yıl olarak hatırlayacak olan FCA grubunda Jeep ile birlikte en karlı markalarından birisi Dodge. Hal böyle olunca ortaya çıkarılan ürünlerdeki Ar-Ge süreci de temel farkı yaratıyor. Yeni Ram 1500’de de bu çalışılmışlığı fazlasıyla hissedebiliyorsunuz aslında. Baktığımızda tasarımda yapılan “kızgınlaştırma” operasyonu da ortaya çıkan başarılı karakterin ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.

Yerini aldığı jenerasyondan yaklaşık 100 kilogram daha hafif olduğu görülen model için bu gerçekten çok büyük bir geliştirme. Yakıt tüketimi ve sürüş dinamiklerine doğrudan olumlu yansıyacak olan kilo kaybıyla birlikte artık önümüzde yüzde 98 güçlendirilmiş çelik malzemeden üretilmiş bir altyapı var. Dodge burada, ağırlıklı olarak alüminyum altyapı kullanan rakiplerine oranla daha dayanıklı olduklarını da vurgulamakta. Gövde ile ilgili söylenmesi gereken son bölüm ise aerodinamik kriterleri üzerine. Yapılan iyileştirmelerle sürtünme katsayısı 0,357’ye çekilen Dodge Ram 1500’de bunu sağlayan en önemli desteklerden birisi de ön tampona entegre edilmiş ve belirli hız aralıklarında açılıp kapanan elektronik spoiler. Süper spor otomobillerde görmeye alışık olduğumuz aktif gövde parçalarını bir pickup da görmek de doğrusun söylemek gerekirse kullanıcıyı fazlasıyla mutlu edecek.


2019 Dodge Ram 1500’ün kullanıcıların aklını çelme potansiyeli yüksek bir diğer kısmı ise kesinlikle kokpiti. Özellikle konsolun merkezine dikey olarak konumlandırdığı 12 inç‘lik multimedya ekranla (Donanım seviyelere göre ekran boyutları 5 ve 8,4 inç olarak değişiyor.) akıllara Tesla’yı getiren Dodge, malzeme kalitesi ve ergonomide de hatırı sayılır iyileştirmelerin yapıldığının altını çiziyor. İçerisini gerçek deri, ahşap ve metalik parça kombinasyonuyla güçlendiren marka, sadece burada 38 litrelik saklama alanı sunarak rakipleriyle arasına önemli bir mesafe koymayı başarıyor. Teknolojik asistan konusunda ise elimizde şu anda 360 derece kamera, kör nokta uyarı, adaptif hız sabitleyici, çarpışma öncesi frenleme ve şeritte tutma asistanı gibi özellikler mevcut. Son olarak yeni Dodge Ram’de altı farklı donanım paketinin sunulduğunu da belirtmekte fayda var.

Verimliliğe elektrik etkisi

Gövdede yapılan iyileştirme ve ağırlık kazanımıyla ortaya çıkan daha düşük yakıt tüketiminin asıl anahtarı ise kaputun altında başlıyor. 3.6 litrelik V6 motoru 305 beygir güç 365 Nm tork, 5.7 litrelik Hemi V8 motorunda ise 395 beygir güç ve 555 Nm tork değerlerine yükseltilen Dodge Ram 1500’deki en büyük yeniliklerden birisi 48V‘luk elektrik destek sistemi. V6 motora 122 Nm, V8 motora 176 Nm ek tork getiren bu sistem, daha pürüzsüz bir sürüş deneyimi, daha iyi ara hızlanma ve silindir kapatma teknolojisini daha verimli hale getiriyor. Sekiz ileri otomatik şanzımanla kombin edilen motorların tüketim değerliyse henüz açıklanmayan parçalar arasında. 5,7 tona kadar çekiş desteği sunan 2019 Dodge Ram’i kısa süre sonra fiyat başta olmak üzere eksik kalmış tüm detaylarıyla karşımızda göreceğiz.

Video