reklamı kapat

POPÜLER

PlayLink
that's you
knowledge is power
hidden agenda

“Aile boyu” eğlencenin kapısı PlayLink’le açılıyor

16 Ocak 2018

PlayStation oyun deneyimini zenginleştirmek ve daha keyifli hale getirmek için PlayLink teknolojisini kullanıcılarla buluşturdu. Peki nedir bu PlayLink?

Hala hatrı sayılır büyüklükte bir kitlesi olan Monopoly, Jenga, Tabu gibi masaüstü oyunlar başta aileler olmak üzere arkadaş gruplarının da bir araya gelip sosyalleşerek oynadığı oyunlar arasında yer alıyor. Ancak Sony bu masaüstü oyunların aslında dijitalde de oynanabileceği görüşünde. Ama bundan kastımız herkesin evlerde çok oyunculu bir oyuna girip Discord benzeri bir iletişim platformundan konuşması değil. Fiziki olarak ortamda bulunup, sosyalleşebileceğiniz ama aynı zamanda hep beraber PlayStation da oynayabileceğiniz bir senaryo düşünün. İşte PlayLink tam olarak bunu başarıyor.

Bir kere oyun oynamak için DUALSHOCK’a ihtiyacınız yok. Akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulama üzerinden oynayabiliyorsunuz. Ayrıca uygulamanın marka/model sınırlaması da yok. Yani herkes PlayLink oyunlarına katılabilir. Başını telefonundan kaldırmayan arkadaşlarınızı da şüphesiz sosyalleştirecektir. Ancak her oyun için ayrı bir uygulama indirmeniz gerekiyor. Bunu çok pratik bulmadığımızı ekleyelim. Geçtiğimiz günlerde test ettiğimiz PlayLink, oyunculara şimdilik 3 farklı içerik sunuyor. Ancak yeni oyunların yolda olduğunu belirtelim. Sony’nin sunduğu bu 3 oyun ise Türkçe dil desteği sunuyor. Böylelikle 7’den 70’e herkes eğlencenin bir parçası olabiliyor. Açıkçası Türkçe dil desteğinin büyük bir artı olduğunu düşünüyoruz. Gelin bu 3 oyun nelermiş bir bakalım.

that's you

That’s You

PlayLink oyunları içinde arkadaş arasında keyifle oynanabilecek oyunlardan biri That’s You. Tabii bu keyif söz konusu ekibin birbirini ne kadar iyi tanıdığına bağlı olarak değişiyor. Oyunda “Hangi aile üyeniz vahşi hayatta en uzun süre hayatta kalır”, “Hanginiz en kötü yemekleri yapar” gibi 1000’i aşkın eğlenceli soru bulunuyor. İlk olarak telefonun ön kamerası yardımıyla kendi fotoğrafınızla oyuncu kimliğinizi oluşturuyor sonra da yarışa başlıyorsunuz. Birbirini tanımayan kullanıcılar çok keyif alır mı emin değiliz, ancak küçük arkadaş grupları için çok eğlenceli olacağı kesin. Tabii bir de alıngan arkadaşları oyuna katmamayı tercih edebileceğinizi ekleyelim. Esprili bir dili bulunan oyun şaka kaldırabilen kullanıcıların keyif alacağı cinsten. Çünkü soruların cevabı oy çokluğuyla belirleniyor. Türkçe seslendirmeye sahip olan oyunu sorular değiştiği için tekrar tekrar oynayabilirsiniz. Kısa kısa turlardan oluştuğu için ilgi de pek dağılmıyor.

knowledge is power

Knowledge is Power

Bilgisine güvenen oyuncular için Knowledge is Power eğlenceli bir deneyim sunuyor. Oyunda farklı kategorilerde sayısız soru yer alıyor. Üstelik oyunda sadece Türkçe seslendirmeyle sınırlı kalınmamış. Yerelleştirilmiş sorular da bulunuyor. Örneğin bir anda karşınıza “Bizimkiler dizisinde hangi oyuncu yer almamıştı?” gibi bir soru gelebiliyor. Rakiplerinize tuzaklar kurarak cevap vermesini zorlaştırabileceğiniz oyunda en hızlı cevap veren en yüksek puanı alıyor. Trivial Pursuit seviyorsanız bu oyunu da seveceğinizi söyleyebiliriz.

hidden agenda

Hidden Agenda

Hidden Agenda çok merak ettiğimiz ancak henüz denemediğimiz PlayLink oyunlarından. Until Dawn geliştiricisi Supermassive Games’in ellerinden çıkan bu oyunda bir cinayeti çözmeye çalışıyorsunuz. Tek başına da oynayabileceğiniz bu oyun 6 kişiye kadar destek veriyor. Oyun içi seçimler hikayenin gidişatını değiştirebiliyor. Gizem severler için keyifli bir oyun gibi görünüyor.