reklamı kapat

POPÜLER

2019 Ford Ranger Raptor

Avrupa pazarını karıştıracak hamle; karşınızda 2.0 litrelik dizel motor seçeneğiyle 2019 Ford Ranger Raptor [Video]

F-150’den aldığı sürüş moduyla arazi konusunda kullanıcı deneyimini bir üst noktaya çıkartan 2019 Ford Ranger Raptor, yeni dizel motor seçeneğiyle rakiplerini bir hayli kızdıracak.

Chevrolet Silverado, Dodge Ram 1500 ve Mercedes G-Serisi ile adeta bir pickup ve dört çeker festivaline dönüşen Detroit Otomobil Fuarı’nın etkilerini halen üzerimizden atabilmiş değiliz. Organizasyon kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen modellerden birisi olan 2019 Ford Ranger‘ın da içerisinde bulunduğu bu arazi “çetesi” için tek tek geri sayım süreci devam ederken, aradan geçen yaklaşık yirmi günlük zaman diliminin ardından sınıfın zirve noktalarından birisi daha karşımıza çıkıyor. Bu zamana kadar yüksek hacimli motorlarla sunulmasından ötürü Avrupa pazarı için “yasak elma” haline gelen Ford Ranger Raptor, 2019 model yılıyla birlikte Türkiye de dahil olmak üzere meraklılarını fazlasıyla memnun edecek 2.0 litrelik dizel motorla yola çıkıyor! Üzgünüz X-Class başın biraz belada…

Yola çıkma vakti

Ford Performance ortaklığıyla geliştirilen 2019 Ranger Raptor ile ilgili hiç vakit kaybetmeden kaputun altına iniyoruz. Baktığımızda yeni gelen Bi-turbo destekli 2.0 litrelik dört silindirli makinenin, 210 beygir güç ve 500 Nm tork gibi performans değerleri sunduğunu görüyoruz. Dört tekerlekten çekişli altyapı üzerine kurulan araçta bu rakamlar, Ford ve General Motors ortaklığıyla geliştirilen 10 ileri otomatik şanzımanla yere aktarılıyor. Üzerinde standart olarak BF Goodrich‘in arazi lastikleri, Fox Racing şok emici süspansiyon seti, ve 17 inç‘lik jant kombinasyonuyla gelen Ranger Raptor’un, alt kısmı ağır arazi şartlarında oluşan muhtemel hasarların önüne geçilmesi adına ekstra bir korumayla güçlendiriliyor.

2019 Ford Ranger Raptor’a ebatsal olarak baktığımızda 1.873 milimetre yüksekliği, 2.180 milimetre genişliği ve 5.398 milimetre uzunluğu bulunduğunu görüyoruz. Yerden yükseklik konusunda 283 milimetre gibi bir değer sunan aracın yaklaşma açısı ise 32,5 derece olarak verilmiş durumda. Hazır bu kısımda iken meraklılarının fazlasıyla hoşuna gidecek bir detayı daha paylaşalım. F-150 Raptor’da gördüğümüz “Baja” sürüş modunun sunulduğu Ranger Raptor, bu mod ile birlikte arazide çok daha kontrollü ve akıcı bir deneyim vaadediyor. Son olarak Ranger Raptor’un 2.500 kilograma kadar yük çekiş desteği sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Beklentileri karşılayan donanımlar

2019 model yılıyla birlikte tasarım kısmında da önemli iyileştirmelerin yapıldığı Ranger Raptor’da, artık imza haline gelmiş ızgaradaki Ford yazısı benliğini koruyor. Değişim kısmında yeni bir LED sis farına kavuşan araçta ön ve arka tamponlar da kendi payına düşen noktaları almış durumda. Ford’un iç kısımda sadelik prensibini yansıttığı modelde özellikle koltukların üzerinde çok duruluyor. Ağır arazi koşullarında bile maksimum konfor odaklı geliştirildiği söylenen bu koltuklar, uzun yolda da iddialı. Kokpitinin merkezinde boyutu 8 inç olan LCD multimedya ekranla gelen Ranger Raptor’da sesli komut algılama, arka park sensörü, geri görüş kamerası ve uydu navigasyonu da standartlar arasında es geçilmemiş.

Elektronik destek kısmında da günümüz standartlarını karşılayan Ranger Raptor, Ford stabilite kontrolü, devrilme önleme kontrolü, ESC, yokuş kalkış desteği, yokuş iniş desteği, adaptif yükleme kontrolü gibi parçaları standart olarak sunuyor. Şimdilik fiyatıyla ilgili herhangi bir bilginin paylaşılmadığı aracın Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenmesini bekliyoruz.