reklamı kapat

POPÜLER

McLaren P1 GTR James Hunt Edition

McLaren P1 GTR James Hunt Edition

McLaren P1 GTR James Hunt Edition

James Hunt’ın efsane Formula 1 zaferi 40 yaşında [Video]

Formula 1 ve McLaren tarihinin en önemli sezonları arasında yer alan, James Hunt‘ın efsanevi zaferi 40 yaşında. McLaren ekibinin 40. yıla özel olarak sunduğu P1 GTR ve animasyon filmi haberimizde.

40 yıl önce McLaren yarış tarihine geçecek bir şampiyonluk kazanıldı. Pistlerin asi çocuğu James Hunt, Niki Lauda ile yaşadığı amansız rekabetin sonucunda takvimler 24 Ekim 1976‘yı gösterdiğinde, Formula 1 şampiyonluğunu ilan etti ve McLaren tarihinin şampiyonluk yaşayan ilk İngiliz pilotu oldu.

jameshunt1976season1
Kariyerine küçük yarış organizasyonlarıyla başlayan James Hunt, ileri seviyede sayılabilecek ilk yarışlarına 1969 yılında Formula 3 ile çıkmaya başladı. Formula 3’te kazandığı başarılarının yanı sıra özel hayatında yaşadığı problemlerde adından sıkça söz ettiren Hunt, tüm olumsuzluklara rağmen hayali olan Formula 1’de yarışmaktan asla vazgeçmedi. Hunt’ın Formula 1 kariyeri 1973 yılında Hesketh takımı ile başladı. İlk sezonunun ardından Formula 1’in en başarılı İngiliz pilotu ödülüne layık görüldü. 1974 ve 1975 yıllarında da Hesketh ile yarışmaya devam eden Hunt için kariyerinde dönüm noktası olacak olay McLaren takımına katılmasıyla gerçekleşti.

jameshunt
James Hunt’ın McLaren ile çıktığı ilk sezon Formula 1 tarihine gelmiş geçmiş en dramatik sezon olarak geçecekti. Hemen hemen her platformda kıyasıya rekabet içerisinde olduğu rakibi Niki Lauda ile destansı bir rekabeti tüm dünyaya armağan etti. Yaşanan diskalifiyeler, iptal kararlar ve Niki Lauda’nın Nürburgring ayağında geçirdiği ve neredeyse hayatını kaybetmesiyle sonuçlanacak olan kaza, Formula 1 tarihinde bu sezonun efsane sezonlar arasında yer almasındaki en büyük etkenlerden. Niki Lauda’nın kazanın ardından inanılmaz geri dönüşüne rağmen James Hunt, McLaren takımı ile Formula 1 şampiyonluğu 76 sezonunda elde etmedi başardı.

jameshunt1976season3
McLaren’da bu destansı sezonun 40. yılını adına yakışır bir şekilde andı. Geçtiğimiz Haziran ayında Hunt’ın o dönem giydiği kask renkleriyle kombin edilen ve Goodwood Festivalinde ortaya çıkan P1 GTR ile 40. yıla özel bir model ortaya koyan McLaren, şimdide özel bir animasyonla efsane pilotunu unutmadığını gösterdi. McLaren’ın Tooned adını verdiği kısa animasyon serisine konuk olan James Hunt ile oldukça eğlenceli dakikalar izleyenleri bekliyor. Animasyon filminde Jason Button ve Fernando Alonso’nun da karakterleri yer alıyor.

1976 yılında kazandığı Formula 1 şampiyonluğunun ardından kariyerine erken son veren Hunt, 1979 yılında emekliliğini açıklamış ve hayatına yorumcu olarak devam etmişti. Gerek pilotluk kariyeri gerekse emekli olduğu dönemin ardında yaşadığı alkol probleminden bir türlü kurtulamayan James Hunt, 15 Haziran 1993‘te geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını haybetti. James Hunt’ın Niki Lauda ile yaşadığı amansız rekabeti efsane 1976 sezonu, 2013 yılında Rush adlı sinema filmiyle ölümsüzleşti.

VİDEO