reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Formula 1 teknolojisiyle geliyor; McLaren yeni otomobilinin adını açıkladı

Uzun bir süredir sadece kod numarasıyla ufak detaylarını bildiğimiz McLaren’ın yeni otomobili, teknik değerleriyle markasının miladı olacak.

Advertisement

Kısa süre önce efsanevi Formula 1 pilotu Aytron Senna’nın anısına Senna modelini tarihinin en güçlüsü olarak karşımıza çıkartan McLaren, limitlerini genişletmek konusunda fazlasıyla sabırsız. Uzun süredir yeni bir proje üzerinde çalıştığını yerel basında yankı bulan İngiliz üreticinin, Aston Martin ve Mercedes-AMG gibi önemli isimlere karşı hamle yapması bekleniyordu. Formula 1 teknolojilerinin doğrudan uygulanarak düşük hacimli motorlarla ciddi güç rakamlarının yakalandığı bu otomobillere gelecek olan kardeş de resmi kaynaklar üzerinden netlik kazandı. Daha önceleri BP23 kod numarasıyla konsept tasarımları paylaşılan otomobilin, Senna’yı da geride bırakarak McLaren tarihinin en hızlısı olarak sokaklara çıkacağı da netlik kazandı. Biz bu otomobile ise Speedtail adıyla sesleneceğiz.

İlk detaylar da resmileşti

Formula 1 teknolojisinin bir getirisi olarak hibrit motoru barındıracak olan McLaren Speedtail’da 720S‘te kullanılan makineye yer verilmesi bekleniyor. Bu da 4.0 litrelik sekiz silindirli motorun aktarım sürecinde başrol oynayacağı anlamına geliyor. Tabi ki benzinli makineye yanal destek olarak çok güçlü bir elektrik motorunun da eşlik edeceği göz ardı edilmemeli. Modelin hazır hale gelmesiyle birlikte efsanevi F1 modelinin Pikes Peak’de elde ettiği 390 km/s’lik hız rekorunu da kırması da bekleniyor. Toplamda sadece 106 adet üretileceği açıklanan McLaren Speedtail’in etiket fiyatı ise yurt dışında vergiler hariç 2,1 milyon dolar bandında olacak. McLaren’dan gelen önemli detaylar arasında tüm siparişlerin alındığı da var. 2019 yılı içerisinde üretim bandına çıkartılacak olan Speedtail ile ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.