reklamı kapat

POPÜLER

Gerçek bir ev konforu sunan sıra dışı karavan: Mercedes-Benz Zetros 6×6 [Galeri]

Mercedes’in askeri koşulları baz alarak geliştirdiği ekstrem aracı Zetros sırtına yüklenen ev ile her koşula meydan okuyor.

Trafikte “Uzun ve geniş araç” tabelasın üzerinde barındıran bir araç gördüğümüzde aklımıza üzerinde oldukça ağır bir yükü olan kamyonlar gelir. Bu yük kimi zaman bir yiyeyecek, kimi zaman bir mobilya, kimi zamansa bir inşaata götürülecek devasa bir parça olabilir. Peki böylesine bir araç tüm bunların yerine içerisinde yaşamak için can atabileceğimiz bir evi taşısa nasıl olurdu? Mercedes’in Zetros 6×6 modeli üzerine geliştirilen bir karavan projesi olan bu çalışma kullanıcısının her şartta, zeminde ve mevsimde en yakın arkadaşı olmak için yola çıkıyor.


Projeye Mercedes ağırlıklı başlamadığımız için öncelikle bu evi bir yer bir yere götüren güç ünitesiyle giriş yapalım. Mercedes’in ekstrem koşullarda gerçekleşen olaylara müdahale aracı olarak nitelendirebileceğimiz aracı Zetros, doğal afetlerde kurtarma ve askeri bir araç olarak kullanılıyor. Kaputunun altında 7,2 litre hacimli ve altı silindirli bir motorun görev yaptığı bu canavar 326 beygir güç, 1300 Nm tork ve 90 km/s‘lik maksimum sürat değerlerine sahip. Altyapısında üç adet kilitli diferansiyelin kullanıldığı araçta güç transferi altı tekerlekten çekiş yoluyla gerçekleştiriliyor.


Madalyonun diğer yüzündeyse bizleri dağ evini andıran bir iç yapı bekliyor diyebiliriz. Bose ses sistemiyle donanılan içerisinin elektriğini jeneratör ve tavana konumlandırılan güneş panelleri üzerinden temin eden ekip içerisine bir ATV‘nin de dahil olabileceği garajla sıradışı kelimesinin sınırlarını zorluyor. Bundan sonrasında bir evde ihtiyaç duyulan birçok detayı beraberinde getiren araçta duş, mutfak, yatak, odası, iki adet televizyon, ısıtmalı zemin gibi oldukça başarılı tasarlanmış bölümlere yer veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bütününe baktığımızda kıyamet gününde yanınızda görmek isteyebileceğiniz nadir şeylerden bir tanesi olabilecek olan Zetros 6×6 karavan projesi yine de dünyanın sonu gelmeden test edebilebilirse eminiz ki çok daha güzel olabilir.