reklamı kapat

POPÜLER

Beş yıldızlı otel konforu vadeden pickup

Ford‘un pickup modeli F-550 üzerine geliştirilen karavan projesi kullanıcıların sadece çantalarını alıp tüm dünyaya meydana okuyabileceği bir aracı karşımıza çıkartıyor.

Vito, Crafter, Sprinter ve Transporter gibi Van modellerini taşınabilir bir eve dönüştüren projelerle sık sık karşılaşıyoruz. Yapısal ve boyutsal olarak bu gibi projelere yatkın olan bu modellerin yanı sıra pickup araçlar üzerine yapılan karavan projeleri çoğu kullanıcıya göre çok daha cazip. Baktığımızda da arazi kabiliyeti sayesinde kamp hayatına çok daha yatkın olan pickupların bu projelerle dönüştürülmesinin işlevsellik açısından bir adım ileride olduğunu da söyleyebiliriz. Geçtiğimiz ay benzer bir yapıda karşımıza çıkan Toyota Hilux Expedition V1‘in ardından bu kez Ford F-550 kaplumbağa timsali kullanıcıların evlerini yanlarına getiriyor.


Amerika merkezli Earth Roamer ekibi tarafından geliştirilen projede dört tekerlekten çekiş altyapısı ve sekiz silindirli turbo dizel motoruyla bir F-550 bizleri karşılıyor. XV-LTS olarak isimlendirilen araçta yaklaşık 340 litre su ve yakıt taşıma kapasitesi sunuluyor. Tüm ekipmanlarıyla 1.450 kilometre civarında menzil vadeden araçla su ve benzin istasyonu bulunmayan bölgelerde de kullanıcılar uzun bir süre konaklama yapabilme ayrıcalığına sahip. Karavan bölümü kompozit yapıda tek parça olan araçta güneş enerji panelleri de es geçilmemiş. Bu sayede kullanıcılar içeride ihtiyaç duyduğu elektriği doğal yollardan da elde edebiliyor.


İçeriye girdiğimizde bu zaman kadar gördüğümüz en iddialı yapılardan biriyle karşılaşıyoruz. Genel yapıda karavanda ihtiyaç duyulan hemen her bölümün yer aldığı içeride yatak, buzdolabı, ocak ve banyo gibi olmazsa olmaz parçalar yer alıyor. İşin albenisini artıran en büyük donanımsa barbekü kısmı. Bu anlamda da kullanıcıları mutlu edecek bir yapıya sahip olan XV-LTS’nın dış arka tarafında konumlandırılan barbeküyle birlikte kullanıcılar istedikleri her yerde mangal yapabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buraya kadar her noktasıyla fazlasıyla tatmin edici olan projenin fiyatıysa doğrusun söylemek gerekirse standartların çok üzerinde. Earth Roamer ekibinin proje için belirlediği etiket fiyatı 438.000 dolardan başlıyor.