reklamı kapat

POPÜLER

Dethleffs E.home Coco

Kendi bataryası ve elektrik motoru bulunan karavan; Dethleffs E.home Coco [Video]

Düsseldorf’ta sergilenen Dethleffs E.home Coco isimli karavan konsepti, elektrikli otomobiller için hayati derece önemli bir yol arkadaşı olacak nitelikte.

Yakın geçmiş projelerinin genelinde pickup ve VAN modelleri üzerine geliştirilmiş projelerle gündeme gelen karavanlar elektrik geleceğinin de önemli parçası olacak. Geleneksel otomobillerin yerini yavaş yavaş almaya devam eden elektrikli araçlara uyumluluk sağlaması adına benzer paralelde modernize edilmesini beklediğimiz yollardaki evlerimiz için şimdiden umut vadedici konseptler görmek bizi fazlasıyla mutlu ediyor. Almanya merkezli Dethleffs tarafından geliştirilen yeni bu konsept de bahsetmeye çalıştığımız bu uyumluluk sürecinin en önemli örnekleri arasına girmeye aday. Gösterimi Almanya’da yapılan projede dahili batarya paketi ve elektrik motoru gibi parçaların yer alıyor olması elektrik araçlar için müthiş bir fayda sağlıyor. E.home Coco adı verilen aracın en güzel yanıysa geliştirilen özel mobil uygulama uzaktan kontrol edilebiliyor olması. Bu da pek fazla alışılmadık bir özgürlük demek.

Analiz süreci devam ediyor

Dethleffs ekibinin bu karavanı geliştirirken temel odaklandığı nokta “verimlilik” üzerine şekilleniyor. Ana fikir aslında fazlasıyla basit; “elektrik araçların menzil değerlerine minimal derecede etki edecek bir karavan tasarlamak.” Güneş enerji panelleriyle kendi depolamasını da yapan E.home Coco’daki bataryalar taban bölümünde, motorlar ise lastiklerde konumlandırılıyor. Aynı zamanda priz üzerinden şarj edilebilir olan tüm bu ekosistem sayesinde, enerji ihtiyacıyla birlikte işleyiş başlıyor. Örneğin bir yokuş sırasında kendi elektrik motorunu devreye sokan karavan bu sayede kendisini çeken elektrikli otomobilin uygulaması gereken ekstra enerjiyi kendisi karşılıyor. 80 kWh‘lık bir batarya paketinin kullanıldığı karavanın elektrikli otomobillerde rakamsal olarak ne kadar verimlilik sağladığı da yapılan detaylı analizlerin ardından netlik kazanacak.