reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone yavaşlatma dava

Apple’ın “iPhone yavaşlatma” davaları çok büyük bir hal aldı

iPhone’ları bilerek yavaşlattığı açıklaması üzerinden bir kaç hafta geçen Apple, konu hakkında davaya boğulmuş durumda. Son haberler durumun oldukça kötüye gittiğini gösteriyor.

Olay ilk ortaya çıktığında hemen 6 tane dava açılan Apple, MacRumors’un son haberine göre şu an sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 26’den fazla dava ile karşı karşıya bulunuyor. Güncelleme yapmak yerine iPhone 6 döneminde tespit edilen tüm sorunlu pilleri değiştirmesi gerektiğini belirtilen Apple, bunu yapmayarak kullanıcıları mağdur etmekle suçlanıyor. Aynı zamanda Fransa ve İsrail‘de de mahkemeye verilen teknoloji devinin, hızlı şekilde bu mağduriyetleri gidermesi isteniyor. Bazı kullanıcıların şirketin bu bataryaları ücretsiz olarak değiştirmesi gerektiğini belirtiliyor. Bazı kullanıcılar ise şirketin performans düşüklüğü nedeniyle yeni iPhone’lara geçenlere para iadesi yapması gerektiğini söylüyor.

Apple eski iPhone’ları neden yavaşlatıyor?

Geçtiğimiz hafta yaptığı resmi açıklamada hiçbir zaman hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtiyor. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.

Teknoloji devi şu an sorunu garanti kapsamı dışındaki iPhone modellerinin pil değişim fiyatını 319 TL’den 129 TL’ye düşürerek aşmaya çalışıyor. Ancak elbette kimse bunu tam anlamıyla kabul etmiyor. Bu konu hakkında ise henüz sonuçlanmış bir mahkeme bulunmuyor.