reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

Brezilyalı şirketten Apple’a iPhone davası

Apple, isim hakkı davasıyla yeniden gündeme geldi. Daha önceden Brezilyalı bir şirket ile iPhone sebebiyle davalık olan Apple, bu şirketle yeniden dava sürecine girdi.

IGB Electronica adını taşıyan Brezilyalı elektronik şirketi iPhone ismini 2000 yılında tercil ettirdiğini belirtmiş ve Apple’a dava açmıştı. Apple markayı 2007 yılında tescil ettirmişti. Dava sonucunda Brezilyalı şirket belli bir süre iPhone adını piyasaya sürdüğü telefon modellerinde kullanmıştı. Android yüklü bir telefonda bu ismi kullanması Apple’ın başını ağrıtmıştı. Apple ise her iki şirket tarafından markanın kullanılmamasını talep etmişti. Yaklaşık iki yıl önce görülen davada aleyhine bir sonuç alan IGB Electronica, yeniden mahkemeye gideceğini açıkladı. Şirket ismi kullanamadığı için toplamda yaklaşık 175 milyon dolarlık zararı olduğunu belirtiyor. Apple lehine olmasını beklediğimiz davanın ne zaman sonuçlanacağı ise henüz bilinmiyor. Davayla ilgili bir gelişme yaşanırsa sizlerle paylaşacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iPhone dışında cihazlarını yavaşlattığı gerekçesiyle de mahkemeye verilmişti

Apple 2018 yılında cihazlarını bilere yavaşlattığı gerekçesiyle 26’dan fazla davayla karşı karşıya kalmıştı. Güncelleme yapmak yerine iPhone 6 döneminde tespit edilen tüm sorunlu pilleri değiştirmesi gerektiğini belirtilen Apple, bunu yapmayarak kullanıcıları mağdur etmekle suçlanmıştı. Aynı zamanda Fransa ve İsrail‘de de mahkemeye verilen teknoloji devinin, hızlı şekilde bu mağduriyetleri gidermesi istenmişti.

İlginizi çekebilir

P40 Pro kamera performansıyla dikkat çekiyor