reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Roadster

Test sürüşü için sokağa çıkan prototip Tesla Roadster yolda kaldı

Amerika’da gerçekleştirilen test sürüşü sırasında bir anda yolun ortasında kalan Tesla Roadster, müdahale edilerek kenara çekildi.

Tesla’nın elektrikli kamyonu Semi için düzenlediği etkinlikte tüm rolü çalarak gözleri üzerine toplayan yeni jenerasyon Roadster ile tanışmamızın üzerinden yaklaşık bir buçuk ay geçti. Tanıtımda aracın 0’dan 100’e olan hızlanmasını 1.9 saniyede, 0-160’lık arayı ise 4,2 saniyede tamamlayabildiği açıklanırken bu değerlerle dünyanın en hızlı araçlarına meydan okunmuştu. Kağıt üzerinde 10.000 Nm tork, maksimum 400 km/s hız ve 1.000 km menzil gibi teknik değerleri de bir hayli etkileyici gözüken Tesla Roadster için o dönemden bugüne test süreci başladı. Bu zaman içerisinde Elon Musk’ın Mars’a göndermeyi planlamasıyla da gündeme gelen araç, geçtiğimiz günlerde önemli isimlerle birlikte sokağa çıktı. Aslında ekip için her şey yolunda gidiyordu. Ta ki yolda kalmalarına dek.

Sorunun nedeni bulunamadı

2020 yılında tamamen üretime hazır bir versiyonla tanıtılması beklenen Tesla Roadster’ın test sürüşü için direksiyonun başına baş tasarımcı Franz von Holzhausen oturmuştu. Kaliforniya’da arkadaşıyla birlikte gerçekleştirdiği sürüş sırasında bilinmeyen bir nedenle yoldun ortasında kaldıkları görülen ikili, aracı dış desteklerle birlikte kenara kadar itmek zorunda kaldı. Yaşanan olayın bir zaman ardından açıklama yapmak durumunda kalan Tesla yetkilileri, aracın gidebilecek durumda olduğunu ve görünürde ciddi bir problem olmadığını belirtti. Lakin şu aşamada Roadster’in halen neden yolun ortasında kaldığının bilinmediğini de belirtelim. Prototip versiyonlar için olabilitesi yüksek durumlardan birisi olarak gösterilen bu olayın çok fazla gündemde kalması beklenmiyor. Bu süreçte asıl merak edilen nokta, Tesla’nın prototip versiyonda öne sürdüğü verileri seri üretim versiyona ne derece taşıyabileceği yönünde.

Tesla Roadster tanıtım videosu