reklamı kapat

POPÜLER

Apple, Android kullanıcılarını çalmaya devam ediyor

iPhone 6’ların piyasaya çıkışının üzerinden bir yıl geçtiğini ve iPhone 6s’lerin tanıtım tarihi yaklaştıkça satışlarının azalacağını düşünürken işler hiç de öyle gelişmedi. Yaz ayları boyunca da çılgınlar gibi satan iPhone 6, kullanıcı kitlesinin büyük çoğunluğunu eski Android kullanıcıları sayesinde genişletti.

Kantar’ın geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleştirdiği ve 2015’in ilk çeyreğini kapsayan raporunda, Avrupa’daki iPhone satışlarının yüzde 33’ünü eski Android kullanıcılarının oluşturduğunu görmüştük. Araştırma şirketinin yeni raporu da ortaya benzer bir sonuç çıkarıyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları boyunca 5 büyük Avrupa ülkesinde (İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya) Android kullanıcılarının yüzde 27’si iPhone sahibi oldu.

Söz konusu pazarlarda Android pazar payında hala lider olsa da üst seviye diye tabir ettiğimiz pahalı cihaz satın almak isteyen kullanıcıların çoğunlukla iPhone tercih ettiğini görüyoruz. Bu süre zarfında piyasada olan Samsung’un yeni nesil Galaxy telefonları, LG G4, HTC One M9 veya Xperia Z3+ modellerinden hiçbiri görünüşe bakılırsa Android kullanıcılarını ikna etmeye yetmemiş.