reklamı kapat

POPÜLER

iPhone SE, iPhone 6 kadar yankı uyandıramadı

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde iPhone SE’nin ilk hafta satışlarının beklentilerin ötesine geçtiğini belirtmiştik. Yalnızca Çin’de milyonlarca ön siparişe ulaşan cihaz, özellikleri ve değişmeyen tasarımı göz önüne alındığında iyi bir çıkış yapmıştı. Ancak iPhone SE ile iPhone 6’nın benzer dönem içindeki satışlarına bakılırsa iPhone SE’nin satışları yeterince iyi değil.

İstatistiklere göre iPhone SE, iPhone 6’nın ön sipariş döneminde ulaştığı satış rakamının yalnızca yüzde 3’üne ulaşabilmiş durumda. Fakat iPhone SE’nin Apple’ın müşteri portföyünü geliştirmede yararlı olduğu da ortaya çıkan bir diğer bilgi. Birçok Android kullanıcısının bu uygun fiyatlı iPhone modeline geçiş yaptığı söylenirken ilk hafta cihazı sipariş verenlerin yüzde 35’inin önceki yıllarda da iPhone aldığı belirtiliyor. YÜzde 49’luk dilimin ise bir önceki iPhone modelinden geçiş yaptığı ifade ediliyor.

iPhone 6 ile yapılan kıyaslamada dikkat edilmesi gereken küçük bir detay bulunuyor. iPhone 5 ve 5s’te aynı tasarımı koruyan Apple, iPhone 6’da ilk kez Plus modelini piyasaya sürmüş ve cihazın tasarımını baştan aşağı yenilemişti. iPhone SE ise tasarım anlamında herhangi bir yenilik getirmiyor ve sadece donanım tarafında değişiklikler içeriyor. Bu nedenle de satış rakamları arasındaki farkın oluşması olağandışı görülmüyor. Esas olarak Apple’ın erişmek istediği milyonlarca 4 inç akıllı telefon kullanıcısının uzun vadede iPhone SE’ye geçiş yapıp yapmayacağı merak konusu. Bunun cevabını alabilmek için ise bir süre daha beklememiz gerekecek.