reklamı kapat

POPÜLER

iphone

Apple, “iPhone yavaşlatma” sorunu için nihayet bir çözüm sundu

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aralık ayında Apple, pil performansında süreklilik sağlayabilmek için eski iPhone’ları yavaşlattığını itiraf etmişti. O zamandan bu yana çeşitli davalarla uğraşan firma sonunda müjdeli haberi verdi.

Çok uzun süredir adeta bir şehir efsanesi gibi kulaktan kulağa yayılan “Apple, eski iPhone’ları yavaşlatıyor” iddiası, geçtiğimiz yılın sonunda açıklığa kavuştu. Firma gerçekten de cihazların pillerinde oluşabilecek çeşitli sorunları önlemek için cihazlara eklenen bir özellikle telefonları yavaşlattığını kabul etti. Haliyle kullanıcılar bu durumdan pek de memnun olmadı. Sayısız davayla karşı karşıya kalan firma, bu durumu çözmeye hazırlanıyor. Tim Cook’un yaptığı son açıklamaya göre artık kullanıcıların bir seçim hakkı olacak. “Kullanıcılar artık cihazlarındaki pilin ne kadar sağlıklı çalıştığını görebilecek yani bu konuyu kullanıcılarla açık bir şekilde paylaşacağız” diyen Cook sözlerine “Daha önce böyle bir şey yapılmamıştı” diye devam ediyor.

Güncellemeyle gelen seçim şansı

Bu olayın açığa çıkmasının ardından pek çok kullanıcının isyanı firmanın onlara bir seçim şansı tanımaması yönündeydi. Pil performansından fedakarlık edip cihazın performansını korumak isteyen kullanıcıların sayısı da hayli fazlaydı. Apple’dan bir seçenek sunmasını talep eden kullanıcıların isteği ise gerçek oluyor. Cook gelecek yeni güncellemeyle beraber iPhone’un otomatik yavaşlatılmasının kapatılabileceğini söylüyor. Yeni iOS 11 güncellemesinin beta versiyonunun şubat ayında çıkması bekleniyor. Bu durumda kullanıcılara ulaşması mart ayını bulacaktır. Ancak Cook’un bu özelliğin kapatılmasını tavsiye etmediğini belirtelim. Daha önce de yazdığımız gibi kullanıcılar adeta 2 kötü seçenekle sınanıyor. Ya telefonlar yavaşlayacak ya da pil performansı düşecek.

YORUMLAR